FATİH Projesine "Pardus" desteği

FATİH Projesine "Pardus" desteği

Milli Eğitim Bakanı Avcı:- "Etkileşimli tahtalar için geliştirilen yeni arayüz, öğretmen ve öğrencilerin etkileşimli tahtayı daha rahat kullanmalarını sağlamak amacıyla mevcut Pardus arayüzünün ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilmesiyle tasarlandı"- "Yeni

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ulusal işletim sistemi Pardus arayüzünün, ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilmesiyle, etkileşimli tahtaların daha rahat kullanımını sağlayacak yeni bir arayüzün geliştirildiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve TÜBİTAK işbirliğiyle FATİH Projesinde kullanılan etkileşimli tahtalar için geliştirilen Pardus "Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi'nin" (ETAP) tanıtım töreni, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlendi.

Bakan Avcı, törende yaptığı konuşmada, toplantının FATİH Projesi kapsamında, okullara kurulan etkileşimli tahtalar için geliştirilen Pardus yazılımını ve sağlanan yeni arayüzünün getirdiği imkanları ve kullanım kolaylıklarını görmek amacıyla düzenlendiğini anlattı.

Yeni bir çalışma olan ETAP'ın, etkileşimli tahta kullanımında gelinen yeni bir aşamayı işaret ettiğini ifade eden Avcı, FATİH Projesi'nin en güçlü yanlarından birinin, kurulan cihazların kolaylıkla güncellenebilmesi ve uzaktan kontrol edilmesi olduğunu aktardı.

Yazılımdaki gelişmeleri ve son kullanıcılardan sağlanan ihtiyaçları dikkate alarak güncelleme yapılmadığında, kurulan veya dağıtılan cihazların atıl duruma geleceğinin farkında olduklarını söyleyen Avcı, şöyle devam etti:

"Yeni etkileşimli tahta arayüzü, FATİH Projesinin güncellenme ve kendini yenileyerek yoluna devam etme hususunda sergilediği ataklığı da göstermektedir. Etkileşimli tahtalar için geliştirilen bu yeni arayüz, öğretmen ve öğrencilerin etkileşimli tahtayı özellikle ders sırasında daha rahat kullanmalarını sağlamak amacıyla mevcut Pardus arayüzünün ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilmesiyle yeni bir arayüz olarak tasarlandı. Tasarım ve eklenen yeni özellikler, dokunmatik ekranlı bir cihazın daha kolay ve etkili kullanımını sağlaması düşünülerek geliştirildi."

- Sorunlar okullarda tespit edildi

Bakan Avcı, İstanbul ve Ankara'da bakanlığa bağlı 6 okulda derslerin yerinde gözlemlenerek, öğretmenlerin mevcut tahtalarda karşılaştıkları sorunların tespit edildiğini bildirdi.

Bu gözlemler sonucunda, arayüz tasarımı ve kullanım senaryolarının belirlendiğini, internette forum araştırmaları yapılarak öğretmen ve öğrencilerin yaşadıkları problemlerden elde edilen bulgulara göre, yol haritalarının çizildiğini ve tasarımın hayata geçirildiğini belirten Avcı, şu bilgileri verdi:

"Bütün bu çalışmalar sonunda etkileşimli tahtaları daha verimli kullanmaya yönelik olarak bir ETAP paneli geliştirildi. Bu panel, bir sınıf ortamında ihtiyaç duyulan görevlerin en hızlı ve en etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağladı. Yeni arayüz ayrıca, klavye, ekran bölünmesi ve çoklu pencerelerde çalışma imkanı sunması gibi özellikleriyle de yeni bir anlayışı ve kullanım kolaylığını, kullanımda işlevselliği temsil ediyor. Özellikle dokunma özelliklerinin arttırılması ve zenginleştirilmesiyle yeni nesil bilgisayarlar ve etkileşimli telefonlarla dokunma üzerine yaygınlaşan yeni alışkanlıklara hitap ediyor."

- EBA için 14 yeni yeni e-içerik üretilecek

Etkileşimli tahtalardaki yeni arayüzün TÜBİTAK'la FATİH Projesinin başlangıcından beri kurdukları etkili işbirliklerinin de çok güzel bir örneğini temsil ettiğini belirten Avcı, TÜBİTAK'ın FATİH Projesi'ne ve Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) hem yazılım hem de içerik desteğinin çok önemli olduğunu ve bundan sonra da devam etmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

MEB ile TÜBİTAK arasındaki işbirliği sözleşmesinin de bugün itibarıyla güncellendiğini, yazılım ve içerik desteğinin bu sözleşmeyle düzenlenerek kayda bağlandığını ifade eden Avcı, "Bu sözleşmeyle, EBA için üretilecek 14 bin e-içeriğin de yeni dönemde içerik ekosistemimize önemli katkı sunmasını bekliyoruz." dedi.

Bakan Avcı, okullarda sayısı 423 bini geçen etkileşimli tahtaların yeni arayüzle daha etkili ve verimli kullanılacağını vurguladı.

Tanıtım toplantısında, etkileşimli tahtalarda kullanılacak TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus yazılımı ve yeni arayüzün getirdiği yeniliklere ilişkin sunumlar yapıldı.

FATİH Projesine "Pardus" desteği

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler