Evsiz dilenciye 200 avro para cezası

Evsiz dilenciye 200 avro para cezası

Fransa'nın Lille kentinde sokakta yaşayan bir kişiye, metro istasyonunda dilencilik yaptığı için 200 avro para cezası verildi

LILLE (AA) - Fransa'nın Lille kentinde sokakta yaşayan bir kişiye, metro istasyonunda dilencilik yaptığı için 200 avro para cezası verilmesi tepkiye neden oldu.

Le Figaro gazetesinde yer alan haberde, Lille kenti ulaşım idaresinin evsiz bir kişiye metro istasyonunda dilencilik yaptığı gerekçesiyle 200 avro para cezası kestiği belirtildi.

Haberde, Une Touche d'Espoir isimli evsiz ve kimsesizlere yardım derneğinin olaya büyük tepki gösterdiği ifade edildi.

Dernek tarafından yapılan açıklamada ise sokaklarda yaşayan kişilerin kış döneminde soğuktan korunmak için metro istasyonlarına sığındıkları belirtilerek, çok sayıda evsizin benzer şekilde para cezasına çarptırıldığı, hatta aralarından birinin cezayı ödemediği için gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada, 200 avronun bir evsiz için büyük bir miktar olduğu ve bu rakamın, sıcak bir ortamda geçirilecek çok sayıda gece için otel ücretini karşılamaya yeteceği kaydedildi.

Fransa'da metro istasyonlarında dilencilik yapmak ve yolculuk gayesi dışında bir amaçla bulunmak yasak olmasına rağmen başta başkent Paris olmak üzere birçok şehrin metrosunda dilencilere ve evsizlere rastlanıyor.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :