Evlerinin bahçesinde organik sabun üretiyor

Evlerinin bahçesinde organik sabun üretiyor

Osmaniye'de iş kadını Nevin Tülücü, işinden arta kalan zamanlarda evlerinin bahçesinde çiçek özleri, bitkisel yağlar ve meşe külünden sabun üretiyor- Tülücü:- "Geleneksel yöntemlerle sabun yapmayı annemden öğrendim. Kimyasal madde kullanmadan geleneksel y

OSMANİYE (AA) - AHMET ERKAN YİĞİTSÖZLÜ - Osmaniye'de Organize Sanayi Bölgesinde iş sağlığı ve güvenliği malzemeleri satışı yapan Nevin Tülücü (45), işinden arta kalan zamanlarda evinin bahçesinde meşe külü, çiçek özleri, yer fıstığı, defne, zeytin ve menengiç tohumu, çörekotu yağı, kaya tuzu ve kil kullanarak geleneksel yöntemlerle ailesi ve yakın çevresi için sabun üretiyor.

Geleneksel sabun yapmayı annesinden öğrendiğini söyleyen Tülücü, AA muhabirine, kimyasal madde kullanmadan sabun üretiminin çok zahmetli olduğunu belirtti.

Organik sabun yapımında en önemli maddenin potasyum oranı yüksek meşe külü ve asit derecesi yüksek bitkisel yağ olduğunu belirten Tülücü, organik sabun yapımını şöyle anlattı:

"Bir varil, 210 litre yağmur suyuna yarım elekten geçirilmiş meşe külü bir ay bekletiliyor. Küller suyun içinde eriyince sabunlaşmayı sağlayan potasyum açığa çıkıyor. Ortaya çıkan sarı su ayrılıyor. Alkali haline gelen yoğunlaşmış sıvı bir süre dinlendikten sonra uzun süre kaynatılıyor. 20 litreye kadar düşen yoğunlaşmış sıvıya 10 litre zeytin, yer fıstığı, çörekotu, defne ve menengiç tohumu yağı karışımı ekleniyor. Aroma için damıtılma yoluyla elde edilen çiçek özleri ekleniyor. Son olarak sertleşmenin sağlanması 1 kilogram kadar kaya tuzu ve kil eklenerek bir süre daha kaynatmaya devam ediliyor. Sabunlaşan madde kazan içerisinde soğutulmaya bırakılıyor. Bu kadar işlemin ardından 10-12 kilogram kadar organik sabun elde ediliyor."

Tülücü, kalıplara dökülen sabunun sertleştikten sonra 3 ile 6 ay kadar gölgede kurumaya bırakıldığını belirtti.

Geleneksel yöntemlerle üretilen sabunun maliyetinin kilogramda 200 liradan aşağı olmadığını dile getiren Tülücü, "Organik sabun yaparken dışarıdan temin edilmiş kimyasal madde kullanmıyorum. Sabun sodası olarak bilinen ve katı sabun yapımında kullanılan sud kostik kullanırsam üretim maliyetini çok aşağıya düşürebilirim fakat kendim ailem ve yakınlarım için bu yolu tercih etmiyorum." diye konuştu.

Tülücü, imalatının zor ve maliyetinin yüksek olması nedeniyle seri üretim yapamadığını, çevresinden gelen talep üzerine ürettiği organik sabunun kilogramını 250 liradan sattığını sözlerine ekledi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler