Eskişehir'e koronavirüs şoku! 200'den fazla vaka

Eskişehir'e koronavirüs şoku! 200'den fazla vaka

Eskişehir Teknik Üniversitesi'nde bir personelin Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine 20 personele test yapıldı.

Alınan bilgiye göre, üniversitenin İki Eylül Yerleşkesinde görevli bir kadının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı.

Hastanede tedavi altına alınan kadın ile aynı servis aracına bindiği ve çay servisi yaptığı belirlenen 20 personele tedbir amacıyla Kovid-19 testi yapıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 üniversitesi personeline Covid-19 testi yapılırken, personelin çalıştığı odalar ve servis aracı dezenfekte edilerek ilaçlandı. Sonuçların iki gün içerisinde belli olacağı bildirildi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, yerleşke içerisinde tüm tedbirlerin alındığını belirterek:

"Üniversitenin İki Eylül Kampüsünde bulunan Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görevli bir personel Kovid-19 tanısı konulmuş olduğu anlamıştır. Takibinde tedbir olarak tanı konulan hastayla birlikte aynı servis aracını kullanan ve kendisiyle görüştüğünü beyan ede çalışanlardan test yapılmak üzere sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından numune alınma aşaması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca binalar tedbir amacıyla dezenfekte çalışması yapılmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Döğeroğlu, kampüste pandemi nedeniyle herhangi bir karantina uygulanmadığını da açıklamasında yer verdi.

İŞÇİLERDE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Şanlıurfa'dan Eskişehir’e gelen mevsimlik işçilerden birinin 4 yaşındaki oğlu, koronavirüs belirtileri üzerine hastaneye kaldırıldı.

Çocuğun yapılan testi pozitif çıkınca, yaklaşık 200 kişinin bulunduğu alan karantinaya alındı. Filyasyon çalışmaları kapsamında çadırda kalan diğer ailelere de test yapılmaya başlandı. 

Şanlıurfa’dan yaklaşık 40 gün önce mevsimlik işçi olarak Eskişehir’in 6 bin 500 nüfuslu İnönü ilçesine gelen kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 200 kişi, Yenice Mahallesi’nde boş araziye çadırlarını kurdu.

Şeker pancarı tarlasında çalışmaya başlaya işçi ailelerinden birinin 4 yaşında olan ve kronik akciğer rahatsız bulunan erkek çocuğunda belirtiler görülmesi üzerine Eskişehir Şehir Hastanesi’nde Covid-19 testi yapıldı.

Testin pozitif çıkması üzerine İnönü İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, çadırda kalan yaklaşık 200 kişi için 14 günlüğüne karantina kararı aldı.

İnönü İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, çadırların bulunduğu alanı demir bariyerlerle kapattı. 

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler