"Eşeklere kimlik" üreticiyi sevindirdi

"Eşeklere kimlik" üreticiyi sevindirdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, at ve eşeklerin de aralarında olduğu tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesinin zorunlu hale getirilmesi eşek sahiplerini memnun etti- Manisa'daki çiftliğinde 180 eşek besleyen Eğriboyun: - "Kimlikli eşeklerin,

MANİSA (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ - At ve eşeklerin de aralarında olduğu tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi çalışması, eşek sütü elde etmek için çiftlik kuran işletme sahiplerini sevindirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hazırladığı ve Resmi Gazete'de yayınlanan Tek Tırnaklı Hayvanların Tanımlanması ve İzlenmesine Dair Yönetmelik kapsamında Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde 180 eşeğin bulunduğu çiftlikte hazırlık çalışmaları başladı.

Yönetmeliğe göre, 31 Aralık 2019'a kadar kimliklendirilmesi öngörülen hayvanlar için çiftlikte yapılan düzenlemeyle süt veren veya gebe olan eşeklerle sıpalar için ayrı bölümler oluşturuldu.

Çiftlik sahibi Türkan Eğriboyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda talebi artan eşek sütü için çiftlik kurduklarını, hayvanlarının kimliğe sahip olmaması nedeniyle yaptıkları işin de kayıt dışı görüldüğünü ifade etti.

Eşeklerin kimliklendirilmesi çalışmasıyla bu işin bir sektör haline geleceğini umduklarını ifade eden Eğriboyun, şunları belirtti:

"6 yıl önce kurduğum çiftlikte eşek yetiştiriciliğini bugüne kadar kayıt dışı olarak yapıyordum. Çiftliğin kayıt altına alınması için ilgili kurumlara müracaat etmiştik. Bunun bakanlık destekli olmasını istiyorduk. Yayınlanan yönetmelikle tek tırnaklıların kayıt altına alınması sağlandı. Biz de bundan çok memnun olduk, eşekler kayıt altında olursa biz bu işi daha da ilerletiriz ve büyütürüz. Artık kimlikli eşeklerin, bir koyun gibi kaç yaşında, kime ait olduğu, nerede yaşadığı bilinecek. O eşek çalındığında veya birileri tarafından kesildiğinde kime ait olduğu tespit edilebilecek."

- "Gıda güvenliğini sağlayacak"

Eşeklere kimlik verilmesinin gıda güvenliği anlamında da büyük önem arz ettiğini, kaçak kesimlerle eşek etinin halka sunulmasının da zamanla önüne geçileceğini ifade eden Eğriboyun, "Kötü niyetli insanlar, özellikle dağ köylerinden eşekleri toplayıp kesime gönderebiliyor. Denetim çalışmalarına biz de elimizden gelen desteği vereceğiz." dedi.

Bazı eşek türlerinin neslinin tükenme riski altında olduğunun öne sürüldüğünü, kimliklendirmeyle bu süreçlerin de takip edilebileceğini aktaran Eğriboyun, çiftliklerinde yetiştirdikleri hayvanların sütünü kozmetik sektörüne yönlendirdiklerini ifade etti.

Eşek sütünün bazı hastalıklara çare olduğu inancıyla da tüketildiğini, sütün kilogramının 100 liradan satıldığını aktaran Eğriboyun, bu sektörün Avrupa'da olduğu gibi desteklenmesi gerektiğini düşündüklerini sözlerine ekledi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı