Erdoğan'dan çalışan emeklilere de müjde geldi

Erdoğan'dan çalışan emeklilere de müjde geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde "100 Yılı İnşa Edenler, 100 Yılı İnşa Edecekler" temasıyla düzenlenen programda konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında gerçekleştirilen "100 Yılı İnşa Edenler, 100 Yılı İnşa Edecekler" başlıklı programda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın konuşmasının öne çıkan başlıkları şu şekilde:

1. Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın'a Özel Film:

Cumhurbaşkanı, PKK tarafından Batman'da katledilen öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın hayatını konu alan "Öğretmen Oldum Ben" adlı sinema filminin gösterime girdiğini belirtti. Film, TRT'nin emeğiyle hayat buldu ve şehidin hatırasına ithafen ailesiyle birlikte izlendi.

2. Çalışan Emeklilere Müjde:

Cumhurbaşkanı, emeklilere yönelik müjdeyi paylaştı. Geçen ay alınan bir kararla 5 bin liralık ilave ödeme yapılmasına karar verildiğini ifade eden Erdoğan, bu ödemelerin 10 milyon 430 bin emeklinin hesabına yatırıldığını açıkladı. Ayrıca, çiftçi ve esnaf emeklilerinin de bu ödeme kapsamına alınacağını ve ilgili düzenlemelerin önümüzdeki hafta Meclis'e sunulacağını belirtti.

3. Eğitimde Yapılan Yatırımlar:

Erdoğan, eğitime ayrılan bütçede yapılan artışları vurgulayarak, 2002'de 10.3 milyar lira olan eğitim bütçesinin bugün 652 milyar liraya çıktığını ifade etti. Derslik ve öğretmen sayısındaki artışları paylaşan Cumhurbaşkanı, 2024 yılı bütçesinde eğitim öğretime ayrılan tutarın 1 trilyon 620 milyar lira olduğunu açıkladı.

4. Okullaşma Oranları ve Fırsat Eşitliği:

Erdoğan, okullaşma oranlarının Cumhuriyet tarihinin zirvesine ulaştığını ve fırsat eşitliğini sağlamak adına çeşitli adımlar attıklarını belirtti. Kız çocuklarının eğitimine özel önem verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı, şartlı eğitim yardımından pansiyon kapasitesinin artırılmasına kadar yapılan iyileştirmeleri sıraladı.

5. Eğitim-Öğretimde Demokratik Dönüşüm:

Cumhurbaşkanı, eğitimde yapılan demokratik dönüşümü vurgulayarak, katsayı adaletsizliğini kaldırdıklarını, meslek liselerine destek verdiklerini ve yaşayan dillerle ilgili derslerin yaygınlaştırıldığını belirtti.

6. Öğretmen Maaşları ve İyileştirmeler:

Öğretmenlerin maaşları ve özlük haklarıyla ilgili iyileştirmeleri de paylaşan Erdoğan, 2002'de en düşük öğretmen maaşının 470 lira olduğunu, bugün ise bu rakamın 23 bin 900 liraya çıktığını açıkladı. Öğretmen maaşlarında reel artış olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, enflasyon ve ekonomik zorluklara rağmen yapılan iyileştirmeleri savundu.

7. Fahiş Fiyat Balonuna Tedbirler:

Son olarak, Cumhurbaşkanı, ev sahiplerinin fahiş kira artışlarına karşı alınacak tedbirleri hayata geçirdiklerini belirterek, vicdansız uygulamalara karşı mücadele edeceklerini ve devletin yanı sıra vatandaşların da dayanışma içinde olması gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler