En "tatlı" ramazan mesaisi

En "tatlı" ramazan mesaisi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, ramazan ayının başlamasıyla yoğun bir çalışma temposuna giren tatlıcılar vatandaşların taleplerini karşılamaya çalışıyor - Baklava ustası Yıldız:- "Ramazan bereketiyle geldi. Normal zamanlardaki üretim ve satışlar üç kat daha

KARS (AA) - Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, ramazan ayının başlamasıyla tatlı satışlarının artması üreticilerin yüzünü güldürdü.

İlçede tatlı imalatı yapan bazı işletmeler, ramazandaki üretim ve satışların, önceki aylara göre üç katına çıkmasının mutluluğunu yaşıyor.

Müşterilerini memnun etmek için sahurdan iftar vaktine kadar yoğun bir mesaiye giren ustalar, çeşit çeşit tatlılar üreterek vatandaşların beğenisine sunuyor.

Baklava ustası Yavuz Yıldız, ramazanın başlamasıyla tatlıya aşırı talep olduğunu belirterek, normal zamandan üç kat daha fazla üretim yaptıklarını söyledi.

Ramazandan önce satışların oldukça az olduğunu ifade eden Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ramazan bereketiyle geldi. Normal zamanlardaki üretim ve satışlar üç kat daha arttı. Müşteri memnuniyetinden dolayı günde 40-50 çeşit tatlı üretiyoruz. Cevizli, fıstıklı olan kadayıf ile baklava çeşitleri en çok talep edilen tatlılarımızdan. Biz de bu tatlılardan seri üretim yaparak talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Üretimi sahurdan sonra başlayarak iftara kadar sürdürüyoruz."

Yıldız, imalathanede 6 personel ile günde yaklaşık 70-80 tepsi tatlı ürettiklerini vurgulayarak, "En çok rağbet gören tatlılarımız, kuş gözü, fıstık sarma, kuru baklava, Antep sarma. Diğer sütlü tatlılarımızdan Neslihan, sütlü Nuriye gibi tatlılara da aşırı talep var." dedi.

Ürünlerini yörenin yaylalarında otlayan hayvanların sütü, yağı ve kaymağından yaptıkları aktaran Yıldız, "Bu nedenle ürünlerimiz güzel ve kalitelidir. Ramazanın bereketiyle bizim de yüzümüz gülüyor, herkesin bu lezzetleri tatmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı