Emniyet kemerini polisi görünce takan Konyalı sürücüler! Cezadan kaçış yok

Konya Emniyet Müdürlüğü, şehir genelinde Plaka Tanıma Sistemleri (PTS), Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS), ve 360 derece kameralı araçlarla gerçekleştirdiği denetimlerle trafik güvenliğini arttırıyor.

Konya Emniyet Müdürlüğü, karayolu kullanıcılarının güvenliğini sağlamak ve trafik disiplinini artırmak amacıyla şehir genelinde etkili denetimlerini sürdürüyor. Son dönemde hizmete alınan Plaka Tanıma Sistemleri (PTS), Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) ve özellikle araç üstü 360 derece kameralarla yapılan denetimler, trafik kurallarına uymayan sürücülere yönelik cezai işlemleri de beraberinde getiriyor.

Yayaların ve araç sürücülerinin trafikte güvenli seyretmelerini sağlamak amacıyla Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde, PTS ve KGYS kameraları sayesinde sadece hız ihlalleri değil, aynı zamanda emniyet kemeri takmama ve seyir halinde cep telefonuyla konuşma gibi ihlallere de odaklanılıyor.

Denetimlerde yeni bir döneme geçilmiş durumda. Hareket halindeki araçlara takılan ve 360 derece çekim yapabilen yüksek çözünürlüklü kameralarla ekipler, devriye sırasında diğer sürücüleri anlık olarak denetleyebiliyor. Otomatik hareket edebilen ve sürekli video kaydı alan bu kameralar, sürücülerin emniyet kemeri takmama, cep telefonu kullanma gibi ihlallerini tespit edebilme özelliğine sahip. Ayrıca, kameraların yüz tanıma özelliği ile kişiler de anlık olarak tanımlanabiliyor.

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, 31.10.2023 tarihinden bu yana gerçekleştirilen denetimlerde, PTS ve KGYS kameralarıyla "Emniyet Kemeri Kullanmamak" kural ihlalinden 1.056 sürücüye 460.416 TL, "seyir halinde iletişim cihazlarını kullanarak araç sürmek" kural ihlalinden 85 sürücüye 80.835 TL cezai işlem uygulandı.

Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, halkın can ve mal güvenliği için 7/24 devam eden denetimlerin, sürücülerin kurallara maksimum ölçüde uymaları ve kazaların en aza indirilmesi adına önem arz ettiğini vurgulayarak, trafikte disiplini sağlamak için teknolojinin etkin bir şekilde kullanılmaya devam edileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler