“Emek ve alın teriyle oynamayın”

“Emek ve alın teriyle oynamayın”

Demiryol-İş Konya Şube Başkanı, Türk-İş 2. Bölge Temsilcisi Necati Kökat, düzenlediği basın toplantısında, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne “Emek ve alınteri ile çalışan işçilerin ekmeğiyle oynamayın” diyerek tepki gösterdi

Türk-İş 2. Bölge Temsilcisi Necati Kökat, Toplu ulaşımda tramvay kullanan 6 vatmannın, temizlik hizmetleri ile diğer işlere verilmesine tepki için bir basın toplantısı düzenledi. Toplu ulaşımda görevli vasıflı 6 vatmanın sendikalı olmaları nedeniyle, görevi dışında işleri verilmesinin iş ahlakına aykırı olduğunu vurgulayan Kökat, konuşmasında şu sözlere yer verdi.” Biz Demiryol-iş Sendikası olarak 13 yıldır Konya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Şube Müdürlüğü işyerinde örgütlüyüz ve üyelerimiz adına Toplu İş Sözleşmesi yapmaktayız.

Yine aynı işyerinde aynı işi yapan müteahhit elemanı vatmanları da son 6. dönem sendikaya üye yaparak TİS’in bunlara da uygulanmasını istedik. Belediyemizce kabul görmedi. Bu bir hukuki süreçtir, devam ediyor. Sendikaya üye oldunuz diye vatman vasıflı 6 üyemiz işyerlerinden 2 tanesini Belediye’nin içine paspas yapmak için, 2 tanesini otobüs yıkamak için 2 tanesini de belediyenin diğer birimlerinde değerlendirmek üzere İtfaiye Daire Başkanlığı’na sürgün edildi. Raylı sistemde vatman sayısı yetmiyor diye tarifeden sefer sayıları iptal edilirken, yine vatman yok diye mazeret, ölüm, düğün izinleri verilemezken, yıllık izinleri vermek için üniversitenin eğitim sezonunun bitmesi beklenirken, 20 yıllık vatman dalında uzman olmuş, emeklisine 4 ay kalmış vasıflı sanatkâr uzman kişilerin sadece sendikalaşmadan dolayı yerlerinin değiştirilmesini ve bunu yapanların nereye, neye hizmet ettiklerini anlamış değiliz. Emek ve alınteri ile oynamanın kişilerin keyfi tutumundan kaynaklanmamasını istiyoruz. Konuşmak için randevu talebimize cevap vermeyenlere de söyleyeceklerimiz var. Elbette ki sonucuna katlanmak zorunda kalacaklardır.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler