Ekrem İmamoğlu'na soğuk kardan sonra bir de soğuk duş

Ekrem İmamoğlu'na soğuk kardan sonra bir de soğuk duş

İngiliz Büyükelçiyle yemek görüntüleri ortaya çıkan Ekrem İmamoğlu'na soğuk duş. İstanbul'u etkisi altına alan ve hayatı felç eden yoğun kar yağışıyla ilgili Areda Survey vatandaşın nabzının tuttu.

Araştırma şirketi Areda Survey, İstanbul’daki yoğun kar yağışının ardından dikkat çekici bir araştırma gerçekleştirdi. Haber7.com Yayın Koordinatörü İbrahim Günay’ın anket sonuçları köşesine taşıdı.

İbrahim Günay, ‘Kar yağışı sonrası ilk ankette Ekrem İmamoğlu’na şok! İşte İBB’nin karnesi’ başlıklı köşe yazısında şu bilgileri aktardı:

İstanbul'a yıllar sonra yağan ilk ciddi kar sonrası İBB'nin sınıfta kalmış olması gündemdeki yerini koruyor. O sıkıntıları yaşayanlardan biri de bendim. Şirinevler metrobüs durağında ayaklarımız çamurlu kar suyu içinde yarım saat boyunca üst geçidi çıkmaya çalışırken, vatandaşın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili sitemine defalarca şahit oldum. Evet ortada herkesi kabul ettiği bir gerçek var ki İBB bu süreci berbat yönetti. Aslında yönetmeye çalışmasa belki de "her şey çok daha güzel" olabilirdi.

Kulağımda yankılanan sitem ve pişmanlık dolu sözlerden sonra, aklıma ister istemez "Acaba gerçekten vatandaş İmamoğlu'na oy verdiğine pişman oldu mu?" sorusu takıldı.

Sıcağı sıcağına sorularımı Areda-Survey Genel Müdürü Yusuf Akın'a yönelttim. Yusuf Bey, sağ olsun beni kırmadı ve bize özel hızlı bir teknik kullanarak aklımızdaki sorularla ilgili bir anket düzenledi.

25 Ocak 2022 tarihinde 1.063 kişi ile yapılan ve kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI (Computer Aided Web Interviewing) kullanılarak hazırlanan Kar Yağışı Sonrası Alınan Tedbirlere Bakış araştırmasının sonuçlarını hemen sizinle paylaşayım:

- "Kişilere sorulan İstanbul'da kar yağışı sonrası yaşanan olumsuz durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeterli önlemleri almadı diyenlerin oranı yüzde: 56,4 olurken, alınan önlemler yeterli ancak aşırı kar yağdı diyenlerin oranı yüzde 43,6 da kaldı.

Bu soruya yanıt verenlerin 24 Haziran genel seçimlerinde yüzde 18'i CHP, yüzde 22'sinin İYİ Parti'ye oy vermiş olmaları dikkat çekti. Yani özetle CHP ve İyi Parti seçmenin 5'te biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeterli önlemi almadığını düşünüyor.

- "Kar yağışı sonrası ulaşımın aksaması, yolların kapanmasında sorumlu kimi görüyorsunuz?" sorusuna ise, katılımcıların yüzde 56'sı sorumlu olarak İBB'yi görürken, Karayolları Genel Müdürlüğünü sorumlu görenlerin oranı yüzde 34,2'de kaldı.

CHP, İYİ Parti ve HDP seçmeninin çoğunluğu Karayolları Genel Müdürlüğünü sorumlu tuttu. CHP ve İYİ Parti seçmeninin 5'te birinin İBB'yi sorumlu tutması dikkatlerden kaçmadı.

- "Bu süreçte Ekrem İmamoğlu'nun süreç yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, vatandaşın yüzde 57,1'i İmamoğlu'nu başarısız bulurken, kendisini başarılı bulanların oranı yüzde 42,9'da kaldı.

İBB Başkanı İmamoğlu'nu başarısız bulan yüzde 26,3'lük kesimin İYİ Partili, yüzde 18,2'sinin ise CHP'ye oy vermiş olması yine dikkat çeken önemli bir sonuç.

- Son olarak kişilere "Kış aylarında hava şartlarına karşı alınan tedbirler ve uygulamalar bakımından şuan ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile önceki belediye yönetimini karşılaştırdığınızda sizce kim daha başarılıydı?" sorusu yönetildi.

Katılımcıların yüzde 54'ü önceki yönetimi daha başarılı bulurken, şimdiki yönetimi daha başarılı bulanların oranı yüzde 35,3'te kaldı. Değişen bir şey yok diyenler ise yüzde 10,7'lik bir kesim.

Değerli dostlar, Areda-Survey'in henüz İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Sarıyer'de İngiltere Büyükelçisi ile yaptığı balık sefası ve Sözcüsü Murat Ongun'un İsviçre'deki kar tatili deşifre olmadan yaptığı araştırma sonuçları bu şekilde ise, sonraki araştırmasının sonuçlarını düşünemiyorum.

Vatandaşın gözünün içine baka baka "İBB başkanının AKOM'a 40 km uzaklıkta bir balıkçıda büyükelçilerle 3 saat boyunca rakılı balıklı yemek yemesi, kar çalışmalarını takip etmek kadar önemlidir" diyen İBB Başkanı ve İsviçre'deki lüks kayak otelinden kendilerini eleştirenleri trollükle suçlayan sözcüsüne bu halkın gereken cevabı vereceğinden hiç şüphem yok.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler