Mehmet Tozoğlu

Mehmet Tozoğlu

EDEP VE HAYA ZAYIFSA, İMANDA ZAYIFTIR

Sevgili dostlar ; Hazret-i Ömer (r.a)’ın “edep ilimden önce gelir’’ sözü ve İmâm Malik (Rah.A.)’in ise “insanlık âdâbını, ilimden evvel, öğrenmek lâzımdır’’ sözünü söylemeleri, Bizlere edepli olmanın ne kadar önemli bir konu olduğunu ifade etmeye yeterli geleceğini düşünüyorum….

Her insanın edep konusun da, muhakkak kendine göre değişik görüş ve düşünceleri vardır. Kimsenin kimseye bu konuda karışma hakkı, özgürlük ve demokrasi adına mümkün değildir. Hani meşhur bir söz vardır ya.. Her Koyun kendi bacağından asılır diye, Ha işte! zaten bütün asıl mesele de buradan ileri gelmektedir. Çünkü, asılan koyunun etrafa yaymış olduğu kokunun kimleri rahatsız ettiği bellidir ama bir türlü DEĞİŞTİRİLEMEYEN ANAYASAMIZA göre, herkesin asılanı koklaması ve şikayetçi olmaması zorunlu bir hale getirilmiştir.

Konu gerçekten çok önemli bir konu, Hz. Ömer’in “ Edep, ilimden önce gelir ‘’ sözünü destekleyen, edebi zayıf olanın, imanının da zayıf olacağı sözü, bütün Alimler tarafından kabul edilmiş bir görüştür. Bundan dolayıdır ki; bizlerin imandan sonra, edepli bir yaşam mücadelesi içerisin de bulunmamız gerekmektedir.

Hadis-i şerifte, (Evladınızı edepli, terbiyeli yetiştirin) buyrulmaktadır. Dinimiz, baştan başa edeptir. Edep, kulun kendisini Cenab-ı Hakkın iradesine tâbi kılması, güzel ahlaklı olmasıdır. Başka bir Hadis-i şerifte ise , (Sizin en iyiniz, ahlakı en güzel olandır) buyrulmuştur.

Hepimizin kız veya erkek evladı var. ALLAH (c.c) hayırlı uzun ömürler versin evladlarımıza.. Hayırlı uzun ömür içerisin de, yaşantılarına edep, saygı, sevgi ve merhameti de eksik etmesin İNŞAALLAH

Sevgili Anne ve babalar; Özellikle öğrenci olan, veya sizden ayrı yaşayan evlatlarınıza ellerinizden gelenin en güzeli ile sahip çıkmanızı rica ediyorum. Arkadaşlarının kimler olduğuna, kimlerle oturup kalktığına, çocuklarınızı takip ederek bilmeli, aykırı durumlarda anında müdahale edebilmelisiniz.

Çocuklarımıza sokakta nasıl hareket edeceklerini, edep, saygı ve sevginin nasıl olması gerektiğini de öğretmek, her Anne ve Baba için büyük bir sorumluluk ve görevdir... Sokakta bir erkeğin bir kıza sarılarak yürümesi, cıvık cıvık hareket etmesi, seslerini yükselterek gezmeleri, ileride belli bir makama gelecek olan evlatlarımıza hiç ama hiç yakışmadığını, özellikle üzerine basarak anlatılması gerekmektedir.

Evladını seven her Anne ve Baba’nın bu konu da, gereken eğitimi geleceklerinin teminatı olan evlatlarına vereceklerine, yollarda nasıl edepli gezileceğini öğretecekleri gibi, bir erkeğin bir kız ile el ele tutuşup sarılmasının İslami açıdan, Cehenneme açılan bir kapı olacağını da, evlatlarına tebliğ edeceklerine inanıyorum…...

Günahı sevabı bilmeyen, İslam’ın şartlarına göre yaşamak istemeyenler de olacaktır elbette…. Böyle insanlar benim gibi düşünmüyor olabilirler… Param çok, durumum iyi, medeniyeti de yakından takip ediyorum, kimseler benim çocuğuma karışamaz diyenler de olacaktır muhakkak… Sana ve senin gibi düşünenlere değil zaten bu sözlerim. Sen sakın üstüne alınma. Sana ve ailene karşı hiç bir tavsiyemin de olmayacağını bilmelisin. Çünkü; Sen medenisin ve Avrupalı gibi yaşayanlardansın. Ben bu sözleri sana ve senin gibi düşünenlere, değerli zamanımın bir saniyesini bile ayırmak istemem. Ben bu yazımı benim gibi düşünen, evladını İslami şartlara göre yetiştirmek isteyen annelere ve babalara yazıyorum sadece.

Sanane kardeşim her koyun kendi bacağından asılır diyenler çoğaldı zaten bu aralar. Ama unutulan şu ki; Sokaklar da koyun bacağı asacak yer kalmadı ve kokusu da koku duyumunu kaybetmeyenleri, çok ama çok rahatsız etmektedir….UNUTMA Kİ; Koku bir gün seni de rahatsız edecektir ama, evladın elinden uçtuktan sonra sadece üzülmek ve kahrolmak kalacaktır elinde.

Sözün özü olarak da MEVLÂNA Celâledin-i Rûmî (k.s.)’un sözü ile bitirmek istiyorum yazımı…. ‘’İnsanın ilim ve edebi,en büyük varlığıdır. Eskimez,çürümez,kaybolmaz. ‘’

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.