DSİ Konya ekipleri Damsa Baraj Gölü'nü temizliyor

DSİ Konya ekipleri Damsa Baraj Gölü'nü temizliyor

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, Damsa Baraj Gölü'nde 1971'den bu yana gerçekleştirilen ilk dip temizlik ve ıslah çalışmalarının su kapasitesini artırmayı hedeflediğini açıkladı.

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde bulunan Damsa Baraj Gölü'nde, 1971 yılından bu yana ilk kez dip temizlik ve ıslah çalışmalarına başlandı.

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, yapılan rüsubat çalışmaları sonucunda şu anda 7,5 milyon metreküp su tutabilen Damsa Baraj Gölü'nün, DSİ Kayseri ve Konya bölge müdürlüklerinin işbirliğiyle 9 milyon metreküp su tutma hedefine odaklandığını belirtti.

d1.jpg

Aktürk, yaz aylarında kapalı sistemle tarım arazilerinde yapılan sulama nedeniyle gölette biriken çamurun, ilçe genelinde kötü koku oluşumuna sebep olduğunu ifade etti.

Bu durumun çevre ve toplum sağlığı açısından olumsuz etkiler yarattığını vurgulayan Başkan Aktürk, "Damsa Baraj Göletimiz 1971 yılında hayata geçmiş bir gölet. Bölgede tarımsal sulama açısından çok önemli. Geçtiğimiz yıllarda kapalı devre sulama sistemlerinin devreye girmesiyle tarım arazilerinin sulanmasına katkı sağlayan bir yer. Şu an kapasitesi 7 buçuk milyon metreküp. Hedefimiz bu kapasiteyi 9 milyon metreküpe çıkartmak. 1971 yılından günümüze kadar gölette çamur ve balçık temizliği yapılmadığı için kapasite her geçen gün düşüyor. Biz de su kapasitesini artırmak ve toplum sağlığını düşünerek bu çalışmayı başlattık. Ayrıca ileriki yıllarda yapılacak su aktiviteleri için de gölün daha kullanışlı olmasını sağlayacağız" şeklinde konuştu.

d2.jpg

Damsa Baraj Gölü'nün ıslah çalışmalarının tamamlanmasıyla, su kapasitesindeki artışın bölge ekonomisine ve çevre sağlığına olumlu katkılar sağlaması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.