Don tehlikesi devam ediyor!

Don tehlikesi devam ediyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kuvvetli yağış, kuvvetli rüzgar ve don uyarısı yapıldı. Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray'da zirai faaliyetle uğraşanların cuma günü sabah saatlerine kadar dikkatli olmaları tavsiye edildi.

Meteoroloji genel Müdürlüğü kuvvetli yağış, kuvvetli rüzgar ve don uyarısı yaptı. Meteoroloji tarafından hava tahmin raporuna göre, Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray'da cuma günü sabah saatlerine kadar zirai don beklendiği belirtildi. Öte yandan gece saatlerine kadar bölge genelinde kuzeyli yönlerden esecek rüzgarın, yer yer fırtınaya dönüşmesi beklendiğinden vatandaşların, ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara'nın doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Uşak, Kütahya, Afyon, Isparta ve Balıkesir çevreleri, Çanakkale ve Antalya'nın doğu ilçelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere beklenen yağışların; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığının iç kesimlerde 2 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli (21-50 kg/m²) yağmur ve sağanak, rakımı 1500 m ve üzeri yerlerde ise karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar (20-40 cm), Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli kar (5 - 20 cm) şeklinde olması beklendiğinden meydana gelecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; bu akşam saatlerinde Marmara’nın güneybatısı, Kıyı Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun güneyinde kuvvetli ve fırtına (40-80 km/sa) şeklinde, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

ZİRAİ DON UYARISI

Trakya, Marmara'nın doğusunun yüksekleri, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’da zirai don beklendiğinden zirai faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneyinde kuzeyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölge genelinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

KONYA -2°C, 2°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

ANKARA -2°C, 3°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

ESKİŞEHİR -1°C, 2°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

KAYSERİ -4°C, 1°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

SİVAS -4°C, 2°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

Kaynak:Memleket