Doğu Anadolu'da kış

Doğu Anadolu'da kış

Doğu Anadolu'da hafta sonundan itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle 7 ilde 980 yerleşim merkezine ulaşım sağlanamıyor- Iğdır-Ağrı karayolu üzerindeki Pamuk Dağı Geçidi'nde ise ulaşımda aksamalar yaşanıyor

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu'da etkili olan kar yağışı nedeniyle Ağrı, Erzincan, Erzurum, Tunceli, Iğdır, Kars ve Ardahan'da 980 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı.

Kars İl Öze İdaresinden alınan bilgiye göre, kar yağış nedeniyle, Akyaka'da 3, Kağızman'da ise 19 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Kars'ta iki gündür etkili olan kar yağışı ara ara etkisini sürdürüyor. Kent merkezinde kar kalınlığı 25 santimetreyi buldu. Karla mücadele ekipleri köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

- Iğdır

Iğdır'da etkili olan kar yağışı nedeniyle 87 köy yoluna ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi ekipleri tarafından kapanan köy yollarının yeniden ulaşıma açılması için başlatılan çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Ağrı Dağı'nın eteğinde bulunan, Iğdır-Ağrı karayolu üzerindeki Pamuk Dağı Geçidi'nde ise ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Karayolları ekipleri tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

Aralıklarla etkili olan kar ve tipi dolayısıyla trafikte aksamaların yaşandığı Erzurum'da 190 mahalleye ulaşım sağlanamıyor. Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kar küreme ve tuzlama çalışmasıyla kapalı yolları açmaya çalışıyor.

Kar yağışı dolayısıyla Ağrı'da 286, Erzincan'da 247, Tunceli'de 136, Ardahan'da 12 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kar yağışının devam ettiği bölgede söz konusu köy yollarının yeniden ulaşıma açılması için ekiplerce başlatılan çalışmalar da sürdürülüyor.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı