Doğu Akdeniz'in incisi "Mersin" kış turizminde atağa geçiyor

Doğu Akdeniz'in incisi "Mersin" kış turizminde atağa geçiyor

Deniz ve doğa turizmiyle öne çıkan Mersin'de, kışın beyaz örtüyle kaplanan yaylalarında düzenlenen kızaklı kayak, snowboard, kayaklı koşu ve kar voleybolu gibi sportif aktivitelerin yaygınlaştırılarak turist hareketliliğinin artırılması hedefleniyor- Toro

MERSİN (AA) - MUSTAFA ÜNAL UYSAL - Sahip olduğu 321 kilometrelik sahil şeridi ve eşsiz tabiat güzellikleriyle deniz ve doğa turizminin öne çıktığı, "Doğu Akdeniz'in incisi" olarak nitelendirilen Mersin, kış turizminde de söz sahibi olmak istiyor.

Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan kurtulmak için vatandaşların uğrak yeri olan kentin yüksek kesimlerindeki yaylalar, kış mevsiminde de temiz havası, doğa güzelliği ve görkemli kar manzarasıyla ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

Ailelere huzurlu ve doğayla iç içe zaman geçirme olanağı sunan yaylalarda özellikle hafta sonları yoğunluk yaşanıyor. Bölge halkı da ziyaretçilere sundukları imkanlardan elde ettikleri gelirle ekonomiye katkıda bulunuyor.

Yaylaların bu avantajını daha geniş bir kesime sunmayı hedefleyen Toroslar Belediyesi, düzenlediği etkinliklerle bölgenin tanıtımını yapıyor.

1500 rakımlı Arslanköy Yaylası'nda 2 Şubat'ta düzenlenen "Kar Festivali"ne gösterilen ilgi nedeniyle çalışmalarını hızlandıran Toroslar Belediyesi, bölgede tesisleşerek kentin kış turizminin merkezleri arasında yer almasını hedefliyor.

Festivalde ilgi gören kızaklı kayak, snowboard, kayaklı koşu ve kar voleybolu gibi sportif aktivitelerin yaygınlaştırılarak bölgeye daha fazla turistin çekilmesini amaçlayan Toroslar Belediyesi, kayakta tesisleşme amacıyla da çalışmalar yürütüyor.

- "Mersin ve Toroslar kış turizminin yeni merkezi olacaktır"

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin'de kış turizminin kapısını açtıklarını söyledi.

Düzenledikleri festivalden olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Yılmaz, Toroslar'ın kış turizminde önemli bir konuma geleceğini anlattı.

Toroslar'da kış turizminin gelişmesi için tüm unsurların bulunduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Kış turizmi noktasında ciddi bir adım attık. Bundan sonra Mersin ve Toroslar kış turizminin yeni merkezi olacaktır. Biz de çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. Bunun aslında sadece turizm değil sosyoekonomik tarafı da var. Bölgemiz tarıma dayalı ekonomiye sahip bir bölge. Köylümüz tarımla uğraşıyor. Farklı geçim kaynakları, iş olanakları ve istihdam sağlamamız gerekiyor. Turizm sektöründe yapacağımız yatırımlarla hem bölgemiz daha da değerlenecek hem de köylümüz bir taraftan tarımını yapıp, diğer taraftan da turizmle ilgili istihdam kapıları edinecek. Turizm adımlarının ciddi katkısı olacağını düşünüyorum."

Bölgenin kış turizmine elverişli bir coğrafi yapıya sahip olduğuna değinen Yılmaz, "Mersin'in kar turizmiyle aynı cümle içerisinde geçmesi bizim için önemli. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye Kayak Federasyonu Başkanımızla bölgede incelemede bulunduk. 2 bin 500-3 bin metreye çıkan bölgede, kış ve kar turizmine uygun yerler tespit ettik." diye konuştu.

- "Kar hasretimizi burada gideriyoruz"

Hafta sonunu bölgede geçirenlerden Bayram Gündüz, kent merkezinde kar görme fırsatının bulunmadığını belirterek, "Bir saatlik yolculuğun ardından doğal güzelliği olan yaylalara geliyoruz. Kar hasretimizi burada gideriyoruz. Ailemizle güzel vakit geçiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Bahar Karakuş da eskiden yaylaları yazın tercih ettiğini dile getirdi.

Kışın insanların kar görmek için yaylalara geldiğini anlatan Karakuş, "Mersin gibi bir kentte kış turizminin olması güzel ve keyifli. Manzara harika. Herkesin burayı görmesi gerekir." dedi.


Kaynak:Haber Kaynağı