Diyarbakır annelerinin oturma eylemine bir aile daha katıldı

Diyarbakır annelerinin oturma eylemine bir aile daha katıldı

Siirt'ten 2015'te 16 yaşındayken dağa kaçırılan oğulları Sabri için gelen anne Dilber Ayhan: Bütün çocuklar anne ve babalarına kavuşsun.Baba Hasan Ayhan: HDP aracı oldu, PKK'ya teslim etti. Çocuğum gelmeden eylemden vazgeçmeyeceğim

Anne Ayhan, Kürtçe yaptığı açıklamada, 5 yıldır oğlunun yolunu gözlediğini ancak ondan herhangi bir haber alamadığını söyledi.

anneic.jpg

"Bütün çocuklar anne ve babalarına kavuşsun"

"Artık anneler ağlamasın." diyen Ayhan, şöyle konuştu:

"Kim ağlıyorsa benim ciğerim yanıyor. Bütün çocuklar anne ve babalarına kavuşsun. Oğlum Sabri'yi HDP'den istiyorum. Oğlum gelmeden bu anneler gibi ben de evime gitmeyeceğim. Herkesin çocuğu gelsin. Hiç kimsenin ciğeri yanmasın. Yeter artık."

"HDP aracı oldu, PKK'ya teslim etti"

Baba Ayhan da sabah okula giden oğlundan 5 yıldır haber alamadıklarını belirterek, "HDP aracı oldu, PKK'ya teslim etti. Çocuğum gelmeden eylemden vazgeçmeyeceğim. HDP'den çocuğumuzu istiyoruz. HDP il binası önünde çocuğum gelinceye kadar bekleyeceğim." dedi.

Öte yandan, Diyarbakır annelerinin, 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemi 153'üncü gününe girdi.

Soğuk havaya rağmen evlatları için bekleyişini sürdüren anneler, bir yandan da Elazığ'daki depremzedeler için atkı, bere, çorap ve eldiven örmeye devam ediyor.

"Onlar çocuk, her şeyi anlamıyor"

Oğlu Caner için Siirt'in Baykan ilçesinden eyleme katılan anne Aysel Erol, 17 yaşındaki oğlunun Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde markette çalıştığı sırada ortadan kaybolduğunu, ona kavuşmak için eylem yapan annelere katıldığını söyledi.

"Bu acılara artık bir son verilsin." diyen Erol, şöyle konuştu:

"HDP'liler, herkesin evini yıktı, boynunu bükük bıraktı. Artık buna bir son vermeliyiz. Evlatlarımız için direneceğiz. Evlatlarımızı istiyoruz, alana kadar da gitmeyeceğiz. Kim evladından vazgeçiyor ki biz geçelim. Biz onları hangi güçlüklerle büyüttük, bugünlere getirdik. Onların da bir hayatları, bir düzenleri olsun diye büyüttük. Onların alması için büyütmedik. Aldılar götürdüler. Kandırıldılar. Onlar çocuk, her şeyi anlamıyor."

"HDP'den oğlumu istiyorum"

Oğlu Fatih için eylemde yer alan anne Sevdet Demir de 153 gündür HDP İl Başkanlığı önünde eylemlerini sürdürdüklerini anımsatarak, "Son nefesimi verene kadar buradayım. Oğlumu çok özledim. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Oğlumu versinler, benden ne istiyorlar? Ben onlar için oğlumu büyütmedim. Çocuğumu doya doya görmedim. HDP'den oğlumu istiyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.