Dışişleri'nden ABD'ye sert Afgan mülteci tepkisi: Bize danışmadan karar alamazsınız!

Dışişleri'nden ABD'ye sert Afgan mülteci tepkisi: Bize danışmadan karar alamazsınız!

ABD, 'ABD için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı'yla yine skandal bir karara imza attı. Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, karara sert tepki göstererek, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz" dedi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD'nin duyurduğu, 'ABD için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı' hakkında, "Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı bu kararı kabul etmiyoruz" diyerek tepki gösterdi.

Türkiye'yi işaret etti

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç ABD'nin açıkladığı "ABD için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı" hakkındaki soruya cevap verdi. Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığının 2 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, ABD devleti, ABD merkezli STK'lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD'ye göç başvurularının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, başvurular için Türkiye'yi işaret edildiğini hatırlattı.

ABD'nin açıklaması göçmen krizini artıracak

Bilgiç, ABD'nin açıklamasının bölgede büyük bir göç krizine neden olacağını ve göç yollarında Afganların acılarını artacağını, soruna bölge ülkeler arasında çözüm bulmak yerine Türkiye'nin rızası olmaksızın çözüm aranmak istemesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

"Yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek değiliz"

Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'nin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek kapasitesi bulunmadığını vurgulayan Bilgiç, "Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi amaçları için kötüye kullanılmasına izin vermeyecektir. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.