Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurluğu sınavı açıyor

Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurluğu sınavı açıyor

İlk aşaması 18-19 Kasım'da yapılacak sınava başvurular 12 Ekim'de başlıyor- Sınavın sonucunda nihai başarı sıralamasına göre 30 kişi, meslek memuru olarak atanacak

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanlığı, sınavla aday meslek memuru alacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurluğu giriş sınavı açacak.

Yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşacak giriş sınavının yazılı kısmı 18-19 Kasım'da Ankara'da yapılacak. Yazılı sınav, Türkçe ve yabancı dilde kompozisyon ile Türkçe ve yabancı dil arasında çeviri bölümlerinden oluşacak. Sınavda yabancı dil İngilizce, Fransızca veya Almanca seçilebilecek.

Giriş sınavı başvuruları, 12 Ekim Perşembe günü başlayacak ve 31 Ekim Salı günü saat 18.00’de sona erecek.

Başvurular, Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr/ adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda ve adaylarca temin edilecek e-devlet şifresiyle yapılacak.

İlk aşamayı geçen adayların sözlü sınavda da alan bilgisi, muhakeme, kavrayış, temsil görevine ilişkin nitelikleri ve yeterliliği, genel kültür düzeyi, Türkçe ve yabancı dilde ifade yeteneği ile genel davranış ve tepkilerinin meslek gereklerine uygunluğu değerlendirilecek. Sınavda, güncel uluslararası konular hakkında da adaylara sorular yöneltilecek.

Sınavın iki aşamasında da sonuçlar, Bakanlığın internet sitesinde ilan edilecek.

Giriş sınavındaki nihai başarı sıralamasına göre bu unvanla atama yapılabilecek azami kadro sayısı ise 30 olarak belirlendi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler