Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Rejim ateşkese rağmen ilerlemeye çalışırsa bugüne kadar askerimiz ne yaptıysa onu yaparız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Rejim ateşkese rağmen ilerlemeye çalışırsa bugüne kadar askerimiz ne yaptıysa onu yaparız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İdlib'de bu ateşkesi kalıcı hale getirmek için çalışmaları sürdürüyoruz. Ateşkese rağmen ilerlemeye çalışırsa bugüne kadar askerimiz ne yaptıysa onu yaparız." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluAnadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.
 


Türkiye-AB ilişkilerini değerlendiren Çavuşoğlu, "AB ile yeni bir faza diyalog bakımından geçtik ama gerçekçi şekilde bu ilişkilerin yürütülmesi için adımlar atılmalı." dedi.

"Avrupa sınırları Türkiye-Yunanistan sınırından başlamıyor"

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hem (İdlib'den göç) gelmesin diyorsunuz hem de insanların burada yaşaması için (Avrupa'dan) hiçbir destek vermiyorsunuz. Bugünün şartları 2016’daki göçmenlerin ihtiyaçlarından farklı. Yeni şartlar çerçevesinde neler yapabiliriz, (AB ile) bunları konuşacağız. Avrupa'nın sınırları Türkiye-Yunanistan sınırından başlamıyor. Avrupa'nın sınırları Türkiye'nin güney ve doğu sınırlarından başlıyor. (Sığınmacılara) Biz nasıl kapıları açtıysak diğer ülkeler de uluslararası hukuk içinde işlemleri yapmalıdır."

Çavuşoğlu, İdlib'deki gelişmelere ilişkin,"Bu ateşkesi kalıcı hale getirmek için çalışmaları sürdürüyoruz. Rejim (İdlib'de ateşkese rağmen) ilerlemeye çalışırsa bugüne kadar askerimiz ne yaptıysa onu yaparız." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı