Devlet onlardan alacaklarını istiyor: FETÖ'DEN İHRAÇ DA VAR İŞE GİTMEYEN DE...

Devlet onlardan alacaklarını istiyor: FETÖ'DEN İHRAÇ DA VAR İŞE GİTMEYEN DE...

Milli Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla alacaklarını tahsil etmeye başladı. Çoğunluğunu KHK ile görevden ihraç edilen öğretmenlerin oluşturduğu alacaklar başlığında mazeretsiz işe gelmeyenler gibi nedenler de bulunuyor.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında KHK'lar ile memuriyetten atılan öğretmenler ile müstafi yani mazeretsiz işe gelmeyen öğretmenlerden alacağını tahsil etmeye başlayan milli eğitim müdürlükleri tebligatları yollamaya başladı. Adreste bulunamayan isimlere ise ilanlar ile tebligatlar ulaştırılmaya çalışılıyor. Edinilen bilgilere göre ise devletin bu şekilde milyonlarca lira alacağı olduğu öğrenildi. Alacakların tahsil edilememesi durumunda da önümüzdeki günlerde İl Milli Eğitim Müdürlükleri Hukuk Bürosu tarafından icra takiplerinin başlatılacağı da gelen bilgiler arasında.

İCRA TAKİBİ BAŞLATILACAK

Bu kapsamda alacaklarını tahsil etmeye başlayan Ilgın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adresine ulaşamadığı üç isme ilan aracılığıyla tebligat gönderdi. Buna göre, KHK ile ihraç edilmiş sonradan görevine iade edilen Nilgün B.'den yasal faizi hariç 7.083,23 TL, müstafi yani mazeretsiz aylarca işe gelmeyen Feride E'den yasal faizi hariç 2.956,26 TL, eş yardımı desteği verilen ve daha sonrasında da tayin olduğu Yunak İlçesi'nde KHK ile ihraç edilen İzzet D.'den de yasal faizi hariç 1.891,35 TL talep edildi. Bu tebligatların Tüm Türkiye'de yapıldığını belirten yetkililer adreslerine ulaşılamayan çok sayıda ismin olduğunu da hatırlattı. Öte yandan alacakların tahsil edilememesi durumunda önümüzdeki günlerde İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde hukuku büroları aracılığıyla icra takiplerinin başlatılacağı öğrenilirken hapiste olan KHK'lılardan alacakların ne şekilde tahsil edileceği de bilinmiyor.

AMAÇ KAMU ZARARINI TAZMİN

Yapılan tebligatlarda ise 'adınıza kamu zararı oluştuğuna ilişkin dosya açılmıştır' şeklinde ibarenin yer aldığı öğrenilirken kamu zararını engellemek adına bu çalışmanın diğer bakanlıklarda da yapılacağı biliniyor.

GERİ ÖDEMELER İÇİN DÜZENLEME YAPILDI

Öte yandan kamu zararını gidermek adına başlatılan bu geri ödeme isteği 675 sayılı KHK'da yer alan düzenleme öncesindekileri kapsıyor. Buna göre, yapılan bu düzenlemeyle, ihraç edilen personelden peşin ödenen maaşların geri alınması uygulamasına son verilmiştir. Dolaysıyla 29 Ekim'de ihraç edilen kamu personeli 29 Ekim ila 14 Kasım arasındaki maaşlarını geri ödemeyecektir.

675 SAYILI KHK NEYİ İÇERİYOR?

Mevzuatımızda yer alan hüküm gereğince, kamu görevinden çıkarılanlar, kendilerine ödenen peşin maaşları geri ödemek zorundaydı. Örneğin 1 Eylül'de ihraç edilen bir personel, 1 ila 14 Eylül arasındaki peşin aldığı maaşı, geri vermek zorundaydı.

29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazetede yer alan 675 sayılı KHK'yla, bu konuda önemli bir düzenleme yapılmıştır.

Yapılan düzenleme şu şekildedir:

"Peşin ödenen aylıklar ve mecburi hizmet

MADDE 10- (1) 20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnameler ile doğrudan veya anılan kanun hükmünde kararnamelerde öngörülen usuller çerçevesinde meslekten, kamu görevinden veya ilgili kurumların teşkilatından çıkarılanlar ile 15/8/2016 tarihli ve 673 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesi uyarınca öğrencilikle ilişikleri kesilenlerin;

a) Çıkarıldıkları veya öğrencilikle ilişiklerinin kesildiği aya ilişkin olarak peşin ödenen mali ve sosyal haklarının çıkarılma tarihinden sonraki günlere tekabül eden kısımları geri alınmaz.

b) Mecburi hizmet yükümlülükleri ve mecburi hizmete bağlı borç yükümlülükleri ortadan kalkar, buna ilişkin dava ve borç takibi işlemlerine son verilir. Bunlardan alınmış olan yüklenme senetleri ve muteber imzalı müteselsil kefalet senetlerinde yazılı olan tutarlar, ilgili kamu personelinden yahut kefillerinden talep ve tahsil edilmez.

(2) Birinci fıkranın (a) bendi kapsamındaki mali ve sosyal haklardan bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımlandığı tarihe kadar tahsil edilmiş olan tutarlar geri ödenmez.

(3) Bu madde kapsamında sonlandırılan davalarda vekalet ücreti ve yargılama giderlerine hükmedilmez, hükmedilenler tahsil edilmez."

M. Ali Elmacı-Memleket

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.