"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Kazanımları" paneli

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Kazanımları" paneli

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop:- "Meclisteki bütün partiler bu değişiklik dışında da bazı maddelerin değişmesini arzu ediyorlar. İlerde mutabakat sağlanabilir"

İSTANBUL (AA) - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Meclisteki bütün partilerin bu anayasa değişikliği dışında da bazı maddelerin değişmesini arzu ettiğini belirterek, "İlerde mutabakat sağlanabilir." dedi.

Hedef Platformunca Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde, Emir Eş moderatörlüğünde düzenlenen "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Kazanımları" isimli panelde konuşan Şentop, 16 Nisan'da halk tarafından oylanacak değişikliğin, yeni bir anayasa yapılmadığı sürece son değişiklik olmama ihtimali bulunduğunu söyledi.

Şentop, "Bizim bu değişiklik teklifinin içerisine girmesini arzu ettiğimiz bazı maddeler vardı. Malumunuz bu değişikliği bir mutabakat ile hazırladık. MHP'nin de arzu ettiği bazı maddeler vardı. Onlar da olmadı. Komisyona getirdiğimiz zaman CHP'li arkadaşlar, 'şu maddeler daha acildi, bunları niye getirmediniz?' dediler. CHP'lilerin de değişmesini arzu ettiği bazı maddeler var. HDP keza... Dolayısıyla Meclisteki bütün partiler bu değişiklik dışında da bazı maddelerin değişmesini arzu ediyorlar. İlerde mutabakat sağlanabilir." diye konuştu.

Vesayetin tasfiyesi için referandumun yeni bir imkan olduğunu vurgulayan Şentop, son 14 yılda vesayetin tasfiyesi için yapılan çalışmalardan örnekler verdi.

Mustafa Şentop, "Nitekim 15 Temmuz'da FETÖ'nün teşebbüsü bunun içindi. FETÖ, 40 yıldır aracın sağ tarafına oturmak için çalıştı. Sağ taraftaki vesayetçileri indirip, onların yerine oturmaya ve aracı sağ taraftan idare etmeye niyetliydi. Bütün çalışmasını, emeğini bunun üzerine kurdu." ifadelerini kullandı.

Şentop, Türkiye'de 18 ile 25 yaş arasında 8,5 milyon vatandaş bulunduğunu anımsatarak, "Bunlar oy verebiliyor ama aday olamıyor. Burada aslında yeni bir hak vermiyoruz, haksızlığı gideriyoruz. Yeterli mi yetersiz mi? Bu ayrı bir tartışma konusu. Bu 18 yaş için geçerli bir şey değil, 18, 38, 48 ve 58 yaşında da yetersiz olanlar olabilir. Mecliste ilkokul diplomasını milletvekili olabilmek için dışarıdan almış olan vekiller de vardı." değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekili sayısında planlanan değişikliklere de değinen Şentop, askeri yargıyı da kaldıracaklarını anlattı. Şentop, "Başlangıçta siviller, bazen askeri mahkemede yargılanıyordu. Önce sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasını engelledik, sonra da askeri mahkemeden çok az davada yargılanmasını sağladık. Şimdi de bütünüyle kaldırıyoruz. Asker sivil herkes bir tek mahkeme sistemi içinde yargılanacak." dedi.

- "Darbeleri susturan ezanlar ve selalara şahit olduk"

Star Gazetesi yazarı Selahaddin Çakırgil ise en sefil hayatın başkalarının istediği şekilde yaşanılan hayat olduğunu söyledi.

Darbe dönemlerinden örnekler veren Çakırgil, "Bugüne kadar 4-5 darbe gördük, başarılı olmayanlar hariç. 2016'nın 15 Temmuz gecesi ise halk kitleleri olarak, Bismillah, ne zaman ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halkı davet etti, arkasından da halk onu halkın arasında gördü." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Beşer planda tek dayanağım, halkımdır" dediğini anımsatan Çakırgil, "Ezanları susturmak isteyen darbelerden, darbeleri susturan ezanlar ve selalara şahit olduk." ifadesini kullandı.

- "Asırlardır süren bir gündem içerisindeyiz"

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de her kesimden ve her yaştan katılımcıları görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Toplantının önemine vurgu yapan Türkmen, "Önemli bir akşam. Bu mesele artık bir belediye başkanının, milletvekilinin ve başbakanın meselesi değildir, hepimizin meselesidir. İstikbalini, istiklalini ve istikrarını önemseyen herkes, bu meseleyi ciddiye almalı." diye konuştu.

Türkmen, halk oylamasına bir ay kaldığını anımsatarak, "Bu sadece bir aylık mesele değil. Belki de asırlardır süren bir gündem içerisindeyiz. 16 Nisan sadece günlerden bir gün değil. Belki de aziz milletin kaderinin oylanacağı bir gün." dedi.

Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler'in de katıldığı programda, Kur'an-ı Kerim okundu, halk oylamasına ilişkin röportajların da yer aldığı çeşitli video gösterimleri gerçekleştirildi. Konuşmaların ardından ise konuşmacılar, katılımcıların sorularını cevapladı.

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Kazanımları" paneli

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :