Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şeker ithalatında tarife değişikliği kararı! Sıfır gümrükle 400 bin ton şeker ithal edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şeker ithalatında tarife değişikliği kararı! Sıfır gümrükle 400 bin ton şeker ithal edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Resmi Gazete'de yayımlanan Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararıyla, 400 bin ton şeker ithalatında gümrük vergisi alınmayacak

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkarı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karar göre, 'Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar' yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren kararla birlikte 400 bin ton kamış veya şeker pancarı ithalatında gümrük vergisi ve varsa ek mali yükümlülükler sıfır olarak uygulanacak. Karar kapsamında düzenlenen ithal lisansları 15 Ekim 2022 tarihine kadar geçerli olacak.

Cumhurbaşkanı Kararı ile 15 Ekim 2022 tarihine kadar kullanılmak üzere sıfır gümrükle 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjanı açıldı. Ticaret Bakanlığı da tebliğle, ithalata ilişkin usul ve esasları belirledi.

Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5615) ile Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ, 27 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

SIFIR GÜMRÜKLE 400 BİN TON ŞEKER İTHAL EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Kararı ile, İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karar çerçevesinde, 1701 G.T.P numaralı kamış veya pancar şekeri olmak ve 15 Ekim 2022 tarihine kadar kullanılmak üzere 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjanı açıldı.

Tarife kontenjanı çerçevesinde yapılacak ithalatta gümrük vergisi 0 (sıfır) ve varsa ek mali yükümlülükler 0 (sıfır) olarak uygulanacak. Tarife kontenjanı dışında kalan ithalatta ise yürürlükteki İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu eşya için tespit edilen gümrük vergisi ile varsa ek mali yükümlülükler uygulanacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum