Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen müjdeyi açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen müjdeyi açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen o müjdeyi açıkladı. Erdoğan Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Karadeniz'deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküp

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açıklayacağını ilan ettiği ve tüm Türkiye'nin merakla beklediği müjde, nihayet belli oldu.

Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri Temel Atma Töreninde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı." müjdesini vererek, "Karadeniz'deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı" dedi.

Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada yeni bir doğalgaz rezervinin bulunduğunu müjdeledi.

Karadeniz'de 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Heyecanlıyım” diyerek Amasra-1 kuyusunda sondaj yapan Fatih Sondaj Gemisi'nin tespit ettiği rezerv miktarını açıkladı. Erdoğan, kuyuda 135 milyar metreküplük yeni doğalgaz keşfinin yapıldığını açıklayarak dünyaya duyurdu. Erdoğan, “Bu bölgenin stratejik özelliğini artıran bir diğer husus da biliyorum heyecanla bekliyorsunuz. Karadeniz'deki Sakarya gaz sahasındaki tespit ettiğimiz gazın kara bağlantı ve işleme tesisine ev sahipliği yapacak olmasıdır. Karadeniz'de çalışmalara başlayan Fatih Sondaj Gemisi geçtiğimiz yıl toplamda 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfettik. Bu sonuç dünyada 2020 yılında denizlerde yapılan en büyük keşif olarak kayıtlara geçmiştir. Biz yıllar yılı kiralama usulü bu işleri yapıyorduk.

Ama şimdi kiralama usulü geride kaldı. Şimdi kendi gemilerimizle hem sismik araştırmaları hem de sondaj araştırma çalışmalarımızı yapıyoruz. Artık bütün bunları yaparken artık kim ne der yok. Biz ne deriz var. Karar bizim. Ülkemizin hidrokarbon kaynakları konusundaki uzun arayışların yüz güldüren neticeye ulaştırması olan bu keşfin yeni müjdelerin olacağı Milletimize yeni müjdeyi daha paylaşıyoruz. Heyecanlıyım. Fatih Sondaj Gemimiz yine Sakarya Gaz Sahası'ndaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi daha yaptı. Hayırlı olsun. Böylece Karadeniz'deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Yeni gaz arama ve sondaj çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz. Birazdan Kanuni Sondaj gemimizle canlı bağlantı kuracağız.

Fatih'in açtığı kuyularda üretime başlayacak. Karadeniz gazını 2023'te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Fliyos'taki tesisi de hızla tamamlayarak hem denizde hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız. Türkiye'yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtararak kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük hedefimizdir. Denizdeki gazı üç etapta karaya çıkartmayı hedefliyoruz. Deniz tabanında doğalgaz üretim sistemleri, karada doğalgazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek olan tesistir. Üçüncü aşama ise denizdeki sistemle karadaki tesisi birbirine bağlayacak boru hattıdır.

Bu aşamaya kadar karada ve denizde yapılan her işlem ve yatırım milli ekonomimize ilave katkı sağlayacak. İmkanlar ortaya çıkartacaktır. 10 kuyunun çalışmaları yapılacak. Türkiye'nin denizdeki ve karadaki arama faaliyetleri bu gün geldiği yer dikkatli, sabırlı ve azimli çalışmaların ürünüdür. Nice sıkıntılara, sabotajlara, ihanetlere göğüs gererek baş koyduğumuzu bu yola adım adım ilerledik." ifadelerini kullandı.

"Denizdeki doğal gazı karaya üç etapta çıkarmayı planlıyoruz"

Erdoğan, "Birinci aşama deniz tabanında kurulacak doğal gaz üretim sistemleridir. İkinci aşama karada doğal gazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek tesistir. Üçüncü aşama ise denizdeki sistemle, karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yıl 2 bin megavatı güneş ve 2 bin megavatı rüzgar olmak üzere toplam 4 bin megavatlık yenilenebilir enerji yatırımını harekete geçirmiş olacağız." dedi.

“Tarihi ana şahitlik ediyoruz, mazisi 150 yıl”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 150 yıllık mazisi bulunan tarihi ana şahitlik edildiğine vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Şimdi de tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Fliyos'tayız. Heyecanlıyım. Zira bu eser 10 yıllık değil 20 yıllık değil. Mazisi 150 yıl. Ta Sultan Abdülhamid'e dayanıyor. O günden bu güne ihmallerle geldi dayandı. Buraya gelmeden önce limanı ve gaz işleme tesislerimizin inşa edileceği alanı gezdik. Sunumları dinledik. Büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Burası aynı anda 13 gemiyi tanker hariç alabilecek durumda. 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda. Draftı itibariyle de gayet yüksek bir derinliğe sahip bu limanımız Türkiye'nin en büyük limanı konumunda.

Bu da şu anda Batı Karadeniz'de yerini görüyorsunuz gayet muhteşem, mendireğiyle olsun, yanaşma alanlarıyla olsun Batı Karadeniz'de böyle güzel bir limana Zonguldak'ın sahip olması demek artık buradan dünyaya açılma şansını Zonguldak'ta yakalayacağız. Bu liman aynı zamanda 2023 hedeflerimiz arasında yer alan ülkemizi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına çıkartmak projemizin de önemli alt yapılarından biridir.

Laf ola beri gele yok. İcraat, icraat, icraat. Ülkemizin en büyük üç limanından biri olan Filyos yıllık 25 milyon ton kapasitesiyle ülkemize büyük katkı sağlayacak. çeyrek büyüme rakamlarımız, ardından Mayıs ihracat rakamlarımız yine yeni rekorlarla açıklandı. İlk çeyreğindeki yüzde 7'liek büyümenin devam edeceğinin ispatı 16.5 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracattı. Bay Kemal bu rakamları iyi takip et.

Böylece yılın ilk 5 ayındaki ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre 85 milyar doları üzerine çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 80'ler düzeyinde gerçekleşmesiyle yakaladığımız ivmenin sağlıklı ve kalıcı olduğunu gösteriyor. Enflasyondaki düşüşün sürmesi de başka bir sevindirici haberdir.

Hamdolsun Allah'a Bunu da yakaladık. Limanın alt yapı inşaatı kamu kaynakları ile tamamlanırken üst yapı, yap işlet devret modeliyle hayata geçecektir. Bugün limanın inşası tamamlanan şu mendirek, geri saha ve rıhtım bölümlerini hizmete açıyoruz. Karadeniz'in çıkış kapısı olacak Filyos Limanı hem Marmara hem de boğazların yükünü hafifletecek. Orta Asya dış ticaretin demiryolu ağı üzerinden güneye ve orta doğuya ulaşmasına sağlayacaktır. Filyos Limanının ülkemize, sektörlerimize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

30 milyon nüfus ve 80 milyar dolarlık ekonomiye erişim imkanı sağlıyor”

2 milyar 225 milyon liralık yatırımla hayata geçen projenin demiryolu ve karayolu bağlantılarının da sürdüğünü açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün açılışını yaptığımız Filyos Limanı aslında Filyos Vadisi Projesi'nin bir parçasıdır. Endüstri Bölgesi, limanı ve diğer ulaşım imkanlarıyla Filyos Vadisi ulusal ve uluslararası yatırımcılara entegre sanayi konsepti sunuyor. Yatırımcılara birçok imkan vadediyoruz. Milli teknoloji hamlesi ışığında yüksek teknoloji katma değer ürünler, sanayi ve teknoloji yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Filyos Vadisi'nin görüyorsunuz göbeğinde yer alan yaklaşık 600 hektarlık alana sahip Türkiye'nin ilk mega endüstri bölgesini işte bu vizyonla ilan ettik. Bölge 350 kilometre çapındaki bir alanda 30 milyon nüfus ve 80 milyar dolarlık ekonomiye erişim imkanı sağlıyor. Havalimanı, demiryolu ve karayolu bağlantılara sahip stratejik konumuyla muazzam bir lojistik konumu barındırıyor. Filyos Endüstri Bölgesi büyük yatırımcıları bölgeye çekerek dış ticaret açığının azaltılması noktasında üretim üssü olarak çalışacak. Yenilikçi ve çevre dostu yaklaşımıyla özel sektörün liderliğinde profesyonel şekilde faaliyetlerine başladı. Endüstri bölgesi orta, yüksek ve yüksek teknoloji odaklı yatırımlara ev sahipliği yapacak. Yer tahsislerinden sonra temel atma faaliyetleri başlayacak. Filyos Vadisi entegre yapısıyla önümüzdeki dönemde bölgenin ve Türkiye'nin ihracatına ve yatırımları çok önemli bir katkı sağlayacak.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.