Çöpler elektrik ve suya dönüşüyor

Çöpler elektrik ve suya dönüşüyor

Gaziantep'te 1995 yılında kurulan katı atık depolama alanında 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak üretim gerçekleştiriliyor- Sahadan sızan ve ağır metal içeren sular da ileri teknoloji sayesinde arıtılarak tarım alanlarına bırakılıyor- Gaziant

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te 1995 yılında kurulan katı atık depolama alanında 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak üretim gerçekleştiriliyor. Sahadan sızan ve ağır metal içeren sular da arıtılarak tarım arazilerinin sulanmasında kullanılıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürü Mustafa Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 milyon metreküp kapasiteye sahip alanda 6,5 milyon metreküp depolamanın yapıldığını belirtti.

Alandan sağlanan elektrik enerjisinin 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşıladığını kaydeden Yılmaz, Nizip’te bulunan katı atık depolama alanının da Büyükşehir Belediyesince yapıldığını, buranın da 2 milyon metreküp kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Diğer ilçelerdeki vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonu için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Yılmaz, "Çöpler zemin geçirimsizliği sağlanmış düzenli depolama alanlarında serildikten sonra kompaktörle sıkıştırılıp üzeri toprak örtüyle kapatılmaktadır. Oluşan gazlar kuyulardan borularla tahliye edilerek elektrik enerjisine çevriliyor. Bu alanda 2015 yılında 22 bin 524 megavat elektrik enerjisi üretildi. Bu da yaklaşık 10 bin konutun enerji ihtiyacını sağlayacak düzeydedir." dedi.

Enerji üretim tesisinde 5 gaz motorunun bulunduğunu aktaran Yılmaz, kurulu kapasitelerinin 5 bin 65 megavat olduğunu söyledi.

- "Arıtılan su tarımsal amaçlı kullanılabilecek nitelikte"

Mustafa Yılmaz, çöp alanında oluşan sızıntı sularının ise lagünlerde depolanarak reverse (ters) yöntemiyle arıtıldığını söyledi.

Katı atıkların fiziksel ve biyolojik parçalanması sonucu çöp sızıntı sularının oluştuğunu, bu suların evsel atık sulardan 20 kat daha kirli olduğunu anlatan Yılmaz, "Çevre ve insan sağlığı gözetilerek çöp sızıntı suyu arıtma tesisi kuruldu. 24 saat çalışan tesiste 2015 yılında 33 bin metreküp su arıtılarak tarım arazilerine bırakıldı. Arıtılan su tarımsal amaçlı kullanılabilecek niteliktedir. Sızıntı suyu arıtımında kullanılan Reverse Osmoz teknolojisi çok ileri bir arıtma yöntemidir." diye konuştu.

Yılmaz, katı atık depolama alanında 2008 yılında tıbbi atık depolama alanın da kurulduğunu anımsatarak, atıkların sterilizasyon işleminin ardından bertaraf edildiğini belirtti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler