Çocukları "izcilikle" camiye teşvik ediyor

Çocukları "izcilikle" camiye teşvik ediyor

Sultangazi'deki Hz. Ali Camisi imamı İbrahim Sürün, izcilik ile çocukların camiye gelmelerini teşvik ediyor- İbrahim Sürün:- "Türkiye İzcilik Federasyonu'nun izci kurslarına katılarak liderlik kursu aldım. Bunu ilerleterek oymakbaşı kursuna katıldım. Bu k

İSTANBUL (AA) - HALİS AKYILDIZ - Sultangazi'deki Hz. Ali Camisi imamı İbrahim Sürün, izcilik ile çocukların camiye gelmelerini teşvik ediyor.

Sultangazi Belediyesi İzcilik Spor Kulübü'nde "oymakbaşı" da olan Sürün, çocukların camiye yönlendirilmesi gerektiğinden hareket ederek, vaktinin büyük kısmını onlar için harcıyor.

Sürün, Sultangazi Mimar Sinan Şehir Ormanı'ndaki İzci Kampı'nda çocuklara öğrettiği izciliğin yanı sıra 10 yıl güreş hakemliği, 2 yıl da antrenörlük yaptı. Turnuva ve şampiyonalarda çeşitli dereceler elde etti.

Kampta öğrencilere bir yandan izcilik eğitimi veren Sürün, diğer yandan değerler eğitimi konusunda bilgiler aktarıyor.

- "Oymakbaşı olarak görev yapıyorum"

Hz. Ali Camisi imamı Sürün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 33 yıllık imam olduğunu söyledi.

Resmi olarak 8 yıldır izcilik yaptığını belirten Sürün, "Türkiye İzcilik Federasyonu'nun izci kurslarına katılarak liderlik kursu aldım. Bunu ilerleterek oymakbaşı kursuna katıldım. Bu kursu da başarıyla tamamladıktan sonra oymakbaşı olarak Sultangazi Belediyesi İzcilik Spor Kulübünde görev yapıyorum." dedi.

Sürün, izcilik faaliyetlerini yazın okullar tatilken sürdürdüklerini aktararak, izcilik eğitiminde öğrencileri sürekli organize ederek kızlar ve erkeklerin bir hafta aralıklarla eğitimlere devam ettiğini anlattı.

Doğayı çok sevdiğini ve yaz tatillerini kamp yaparak da geçirdiğini dile getiren Sürün, şehirlerde betonların arasına sıkışan çocukları doğayla buluşturarak rahatlamalarını sağlamak gerektiğini, böylelikle yaşayarak ve görerek birtakım becerilerinin de gelişeceğinin altını çizdi.

Sürün, izciliğin temel ilkelerinden birinin yaşayarak öğrenme olduğuna dikkati çekerek, bu şekilde doğayla yaşamayı öğrendiklerini ve öz güvenlerinin arttığını kaydetti.

- "Kampta öğrencilere değerler eğitimini öğretiyoruz"

"Çocukları izcilikle camiye teşvik ediyorum." diyen İbrahim Sürün, şöyle devam etti:

"Buraya gelenlerin çoğu izcilik faaliyetleriyle ilgilendiğim için camimizi de tercih ediyor. Suriyeli öğrenciler de kamplarımıza katılıyor. İzcilikte çok önemsediğim bir konu var; 'Değerler Eğitim İstasyonu'. Bu çok önemli. Burada isteyen namaz kılıyor, kimseye zorlama yapılmıyor. Bu istasyona geldiklerinde tefsir, hadis, edep, ahlak gibi dini konulardan birini belirleyip anlatıyoruz. Kampta öğrencilere bir yandan izcilik eğitimi verirken, diğer yandan değerler eğitimini öğretiyoruz."

Kamp boyunca yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının Sultangazi Belediyesi tarafından ücretsiz karşılandığını anlatan Sürün, kampın ücretsiz olduğunu ve katılmak isteyenlerin belediyeye başvurmalarının yeterli olacağını belirtti.

Sürün, izcilik faaliyetlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel alanlardaki çalışmalarına ilişkin, şunları söyledi:

"Alanında uzman kişileri getirterek, camimizin altında mahalleliye konferanslar veriyoruz. Yardıma muhtaç kişilere yönelik faaliyetlerde de bulunuyorum. Suriyeli kardeşlerimiz geldikten sonra onlara yoğunluk vermeye başladık. Yaklaşık 150 Suriyeli ailenin ihtiyaçlarını karşıladım, sağlık ve yakacak tedariki konularında yardımcı oluyorum. 80'e yakın Suriyeli yetim tespit ettik. Bunları rutin şekilde ziyaret ediyorum. 2 yıl İSMEK'te Arapça dersi verdim. 'Okul-Cami Buluşması' altında mahallemizdeki bazı okullarda veli ve öğrencilere yönelik sohbet ve seminerler vermeye devam ediyoruz. Aynı zamanda ilçe müftülüğünün gençlik koordinatörlüğünde de görev yapıyorum."

İbrahim Sürün, 29 yıldır görev yaptığı camiye ilk geldiğinde 80 metrekarelik cami ve bidonların üst üste konulmasıyla inşa edilmiş minareyle karşılaştığını kaydederek, "Göreve başladıktan sonra caminin yeniden yapımı için girişimlerde bulundum. Derslik, kütüphane, konferans salonu, lojmanın yer aldığı ve aynı anda yaklaşık bin 500 kişinin namaz kılabileceği Hz. Ali Camisi'nin açılmasına katkı sağladım." diye konuştu.


Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler