Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu İsviçre'de:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu İsviçre'de:

"(Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı) İlk kez Batı ile Doğu arasındaki köprünün çok net bir şekilde sarsıldığını dün Alman Parlamentosunun almış olduğu kararla görüyoruz. Bu sorumsuz bir karardır"- "Tarihe, parlamentolardan yön vermeye çal

LOZAN (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı hakkında, "İlk kez Batı ile Doğu arasındaki köprünün çok net bir şekilde sarsıldığını dün Alman Parlamentosunun almış olduğu kararla görüyoruz. Bu sorumsuz bir karardır" dedi.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) her yıl hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği ve bu yıl 105.'si düzenlenen ILO Konferansı için İsviçre'de bulunan Soylu, İsviçre'nin Lozan kentindeki bir Türk camisinde cuma namazını kıldıktan sonra Lozan Türk Birliği üyeleri ile bir araya geldi.

Soylu, toplantıda yaptığı konuşmada, "Dün, Almanya'da karşı karşıya kaldığımız meseleyi iyi okuyup anlıyoruz. Batı ile Doğu arasındaki en önemli köprü, Hristiyan alemiyle Müslüman alemi arasındaki en önemli köprü, Türk ve Alman milletleri arasındaki köprüdür. Bunu sarsmak doğru değildir. İlk kez Batı ile Doğu arasındaki bu köprünün çok net bir şekilde sarsıldığını dün Alman Parlamentosunun almış olduğu kararla görüyoruz. Bu sorumsuz bir karardır. Bu iki ülke milletlerine yapılan büyük bir sorumsuzluk, büyük bir umursamazlık, onların dostluklarına ve barışına yapılan büyük bir vurdum duymazlıktır" dedi.

Soylu, şöyle konuştu:

"Tarihe, parlamentolardan yön vermeye çalışabilmek ve tarihin gerçeklerinin parlamentolar arasında bir bilek güreşine döndürmeye yönelik adımı tarih de insanlık da kabul etmez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti diplomatik olarak bu işin takibini gerçekleştirecektir. Ama, esas hasar Türkiye milletinin günlünde oluşmuştur. Bunun tamiri de takibi de bundan sonra zordur. Belki de o parlemento tarih boyunca oluşturulan bir dostluğu hasarlı bir hale getirmiştir."

PKK terör örgütü ile mücadele hakkında da değerlendirmede bulunan Soylu, "Bir terör örgütüyle büyük bir mücadeleyi sürdüren bir Türkiye var ve burada da yıllardır dostluklarımızın, ittifaklarımızın olduğu ülkelerin duyarsızlığı da bizi son derece üzmektedir. Avrupa'nın hangi ülkesi kendi ilçelerinde hendek kazan, çukur kazan, oradaki insanları esir alan ve onları canlı kalkan olarak kullanıp devlete karşı bir şekilde istismar eden bir anlayışa müsaade eder" değerlendirmesinde bulundu.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler