Büyükelçiler Gaziantep mutfağına hayran kaldı

Büyükelçiler Gaziantep mutfağına hayran kaldı

TÜRSAB tarafından turizme katkıda bulunmak ve bölge üzerindeki olumsuz algıyı azaltmak için Gaziantep'e getirilen Ukrayna, Makedonya, Hindistan, Bosna Hersek ve Çin'in Ankara büyükelçileri, kentin tarihi mekanları ve eşsiz lezzetlerine hayran kaldı- Ukray

GAZİANTEP (AA) - RIDVAN KORKULUTAŞ - Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin turizmine katkı sağlamak ve bölge üzerindeki olumsuz algının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla Gaziantep'e getirdiği Ukrayna, Makedonya, Hindistan, Bosna Hersek ve Çin'in Ankara büyükelçileri, kentin tarihi mekanları ve eşsiz lezzetlerine hayran kaldı.

Suriye'ye sınırı olması ve geçmişte bazı terör olayları nedeniyle sıkıntılar yaşayan Gaziantep, kent üzerindeki ön yargıları, misafir ettiği turistlerin huzur ve güven ortamını görmesiyle tersine çevirmek istiyor.

Bu kapsamda TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya tarafından Gaziantep'te ağırlanan Bosna Hersek, Hindistan, Makedonya, Ukrayna ve Çin'in Ankara Büyükelçileri ve eşleri, kentin tarihi ve turistik mekanlarını huzur içerisinde gezebilmenin keyfini yaşadı.

Dokuz aylık bebeğiyle bu ziyarete katılan Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, inanılmaz bir organizasyona katılmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Gaziantep ile Ukrayna arasında kardeş şehir ilişkisinin geliştirilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'le konuştuklarına değinen Sybiha, şöyle konuştu:

"İnanılmaz yemekler, inanılmaz insanlar, inanılmaz bir organizasyon ve çok mutluyum. Bu kadar güzel yemeğin olduğu bir yer olur mu? Dünyanın en güzel yemekleri burada. Ukraynalı turistlere burayı açmak istiyorum. Türkiye'ye 1,2 milyon turist gönderiyoruz şu anda. Ukraynalıların bu güzel bölgeden hoşlanacaklarını ve zevk alacaklarını biliyorum. Bütün büyükelçiler adına TÜRSAB'a teşekkür ediyorum. Ben kendimi bu işe adadım, bu bölgede güvenlik açısından bir sıkıntı olmadığını ispat ediyorum. Dokuz aylık çocuğumla geldim buraya hiçbir sıkıntı yok burada. Bu, her şey demek."

- "Buraya gelip yaşamak da isterim"

Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski de Gaziantep'e geldiklerinde çok şaşırdıklarını ve sevindiklerini, bu kadar güzel bir şehirle karşılaşacaklarını bilmediklerini vurguladı.

İnsanların çok misafirperver olduğununa dikkati çeken Mucunski, şunları kaydetti:

"Buraya sadece turist gibi değil, aynı zamanda gelip yaşamak da isterim. Dünyanın en güzel müzelerine, yemeğine ve mutfağına sahipsiniz ve aynı zamanda eli açık, misafirperver insanlarınız var. Çok büyük liderleriniz var, size ev sahipliği yapan ve yol gösteren. Gaziantep çok büyük potansiyeli olan bir şehir, umuyorum bu ziyaretten sonra daha fazla Makedon vatandaşı gelecek. Aynı zamanda Gaziantep'ten bizim ülkemize gidecek turistlerin olacağına inanıyorum. Geçen yıl 100 binden fazla Makedon vatandaşı Türkiye'ye geldi. On binden fazla da Türk vatandaşı Makedonya'ya geldi. Makedonya'nın nüfusunu hesaba kattığımızda özellikle bu çok büyük bir rakam."

-"Buralara da gelmelerini öneriyorum"

Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç ise Gaziantep'e üçüncü kez geldiğini anlattı.

Her seferinde insanlarıyla, mutfağıyla ve mimarisiyle Gaziantep'in kendisini inanılmaz heyecanlandırdığını ifade eden Sadoviç, "Türkiye'nin bu bölgesinin başka bir ruhu var, o yüzden çok seviyorum buraları. Gelecek yıl da eşimle birlikte Mardin'e gitmeyi planlıyoruz. Boşnak vatandaşları genelde batı tarafları tercih ediyor. Ben buralara da gelmelerini öneriyorum." diye konuştu.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da büyükelçilerin bu bölge insanlarının nasıl yaşadığını ve güvenlik açısından hiçbir sıkıntının olmadığını görmesi açsından organizasyonu düzenlediklerini söyledi.

Geziye dünyanın sayılı müzelerinden olan Zeugma Mozaik Müzesi'nden başladıklarını dile getiren Bağlıkaya, şunları kaydetti:

"Büyükelçilerimizi buraya davet ettik. Çünkü bölgeyle ilgili uluslararası basında Türkiye'nin geneliyle ilgili negatif bir propaganda furyası yaşadık. Özellikle güvenlikle ilgili sıkıntılar olduğu yönünde ön yargılar vardı. Ukrayna büyükelçimiz bugün çocuğuyla beraber Gaziantep sokaklarında bebek arabasıyla gezdi. Onun dışında Çin büyükelçimiz sonradan gelebildiler. Eşi dedi ki; 'Kardeşime Türkiye'ye gel dedim' korktu 'Orası güvenli bir yer mi?' dedi. Biz birlikte otururken selfie yaptık, Suriye'ye çok yakın bir yerde yemek yiyoruz ve hayat çok normal diye kardeşine gönderdik. Dolayısıyla çabalayacağız, bize karşı yapılmış tüm olumsuz şeylere karşı gerçeğini göstermek için elimizden geleni yapacağız. Zaman sıkıntısından dolayı buraya gelemeyen büyükelçilerimizi de getireceğiz."


AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler