Bursa'daki sağanak ve dolu

Bursa'daki sağanak ve dolu

TARSİM Genel Müdürü Satoğlu:- "Üreticilerimize hiçbir mağduriyet yaşatmadan çok hızlı bir şekilde işlemlerini tamamlayarak ödemelerini gerçekleştireceğiz"- "ÇKS kaydı açılmamış ise ne yazık ki TARSİM sigortası yapamıyoruz"

BURSA (AA) - Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Bursa'da dün etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle zarar gören tarım ürünlerine ilişkin, "Üreticilerimize hiçbir mağduriyet yaşatmadan çok hızlı bir şekilde işlemlerini tamamlayarak ödemelerini de gerçekleştireceğiz." dedi.

Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt ile Karacabey ilçesinde incelemelerde bulunan Satoğlu, Karacabey'de 18 bin dönüm tarım arazisinin zarar gördüğünü belirtti.

Özellikle ilçeye bağlı Bakırköy Mahallesi'nde hasarın büyük olduğunu aktaran Satoğlu, şunları kaydetti:

"Karacabey ve Mustafakemalpaşa'da yoğun zarar söz konusu. Gördüğümüz kadarıyla da ciddi bir hasar var. Biz TARSİM sigortası olan üreticilerimizden hemen hasarlarını belirlemelerini istedik. Bugünden itibaren de eksperlerimiz hasar tespit çalışmalarını yapacaklar. Üreticilerimize hiçbir mağduriyet yaşatmadan çok hızlı bir şekilde işlemlerini tamamlayarak, ödemelerini de gerçekleştireceğiz ama gördüğümüz kadarıyla hasarın boyutu gerçekten çok büyük. Tarlalarda ürünlerin birçoğu yüzde 100'e yakını hasar görmüş durumda."

- ''ÇKS kaydı olmayana TARSİM yapılamıyor"

Satoğlu, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) önemine değinerek, "ÇKS kaydı açılmamış ise ne yazık ki TARSİM sigortası yapamıyoruz. Çünkü bu devlet destekli bir model. Prim desteği de devlet tarafından yapılıyor. Devlet desteği olabilmesi için de ÇKS şartı aranıyor. Biliyorsunuz diğer desteklemelerde de ÇKS kaydı gerekiyor. ÇKS kaydı olmazsa TARSİM poliçesi düzenlenemiyor." ifadelerini kullandı.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem ise 18 bin dönüm arazide 27 milyon liralık zararın olduğunu kaydetti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler