BOTAŞ'ın gaz ithalatı azalacak

BOTAŞ'ın gaz ithalatı azalacak

Geçen yıl 40,6 milyar metreküp doğalgaz alan BOTAŞ'ın yıl sonundaki ithalatının 36,5 milyar metrekübe düşeceği tahmin ediliyor- Yıl sonunda özel sektör ile birlikte ithal edilmesi planlanan toplam doğalgaz miktarının 45 milyar metreküpte kalması bekleniyo

ANKARA (AA) - MURAT TEMİZER - Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) yıl sonunda gerçekleştireceği doğalgaz ithalatının geçen yıla göre 4 milyar 100 milyon metreküp azalışla 36,5 milyara gerilemesi, özel sektörle birlikte toplam ithalatın ise yaklaşık 45 milyar metreküpte kalması bekleniyor.

AA muhabirinin BOTAŞ verilerinden derlediği bilgiye göre, kurum geçen yıl 40,6 milyar metreküp doğalgaz ithal etti.

Yıl sonu itibarıyla olumlu hava koşullarının da etkisiyle doğalgaz ithalatının 36,5 milyar metreküpe düşeceği tahmin edilirken, BOTAŞ'ın Rusya'dan Türkiye'ye uzanan Batı Hattı ve Mavi Akım hatlarından ithal ettiği doğalgaz miktarında yüksek oranda azalış gerçekleşecek.

Geçen yıl, bu iki boru hattından toplam 19 milyar 230 milyon metreküp gaz ithal eden BOTAŞ'ın yılın sonunda söz konusu boru hatlarından toplam 15 milyar 240 milyon metreküp gaz getireceği hesaplanıyor. Böylece Rusya'dan ithal edilen doğalgaz miktarı geçen yıla göre 3 milyar 990 milyon metreküp azalacak.

Nijerya'dan alınan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) miktarının 40 milyon metreküp, spot piyasadan ithal edilen LNG'nin de 880 milyon metreküp azalması bekleniyor.

- En yüksek artış Cezayir'de

Bu arada İran, Azerbaycan ve Cezayir'den alınan doğalgaz miktarlarında ise geçen yıl sonuna göre artış olacağı tahmin ediliyor.

Azerbaycan'dan geçen yıl 6 milyar 170 milyon metreküp gaz ithal edilirken, 2016 sonunda bu rakamın 6 milyar 500 milyon metrekübe yükseleceği hesaplanıyor.

İran'dan 2015'te 7 milyar 830 milyon metreküp gaz ithal edilirken bul yıl planlanan miktar 7 milyar 850 milyar metreküp olacak.

Cezayir'den ise geçen yıl 3 milyar 920 milyon metreküp LNG satın alan BOTAŞ'ın yılın sonunda bu ülkeden 4 milyar 380 milyon metreküp doğalgaz alması bekleniyor.

Doğalgaz ithalat miktarında kaynak ülkelerden gelen miktarın düşüş ve artışları birlikte değerlendirildiğinde, BOTAŞ yılın sonunda geçen yıla göre 4 milyar 100 milyon metreküp daha az gaz ithal etmiş olacak.

- Özel sektör 8,5 milyar metreküp gaz getirecek

Ayrıca, BOTAŞ'ın ithal etmeyi planladığı 36,5 milyar metrekübün yanı sıra, özel sektör de yıl sonuna kadar kalan 8,5 milyar metreküp gaz getirecek.

Özel sektörle birlikte Türkiye'nin bu yılki toplam doğalgaz ithalatının, 49 milyar metreküp olacağı planlanırken, kışın ılık geçmesi nedeniyle bu rakamın yaklaşık 45 milyar metreküp düzeyinde kalması bekleniyor.

BOTAŞ'ın yurt içi doğalgaz satış miktarlarının sektörel dağılımına göre, kurum, 2014'te toplam satışının yüzde 56'sını elektrik sektörüne, geriye kalan miktarı ise konut ve sanayi sektörlerine sattı. 2015'te elektrik sektörünün toplam satıştaki payı yüzde 46'ya düşerken, aynı rakamın bu yıl sonunda yüzde 44'e gerileyeceği öngörülüyor.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı