Borcu olana kötü haber

Borcu olana kötü haber

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, bugün faiz kararını saat 14.00'te açıklayacak. Geçen ay politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseltilmişti.

Analistlerin beklentisi, Merkez Bankası'nın bu toplantıda da faiz artırımına devam etmesi yönünde. Artışın yüzde 5 olarak gerçekleşmesi ve politika faizinin yüzde 30'dan yüzde 35'e çıkması bekleniyor.

Merkez Bankası'nın faiz artırımının temel nedeni, yüksek enflasyonla mücadele etmek. Türkiye'de enflasyon, Eylül ayında yıllık bazda yüzde 76,49 ile son 24 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Faiz artırımı, enflasyonu düşürmeye yardımcı olmak için likiditeyi daraltarak bankaların kredi verme kapasitesini azaltıyor. Bu da, talebin yavaşlamasına ve enflasyonun düşürülmesine yardımcı oluyor.

Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararının, döviz kurlarında da düşüşe neden olması bekleniyor.

Kararda sıkılaşmaya dair ipuçları aranacak

Merkez Bankası'nın faiz kararının odağında ise karar metninde verilecek mesajlar olacak. Ekonomistler, karar metninde sadeleşme ve sıkılaşmaya dair ipuçları arıyor.

Sadeleşme, Merkez Bankası'nın politika araçlarını daha etkili hale getirmek için yaptığı çalışmalara verilen isim. Merkez Bankası, bu kapsamda, reeskont ve repo gibi bazı araçları devre dışı bırakmayı planlıyor.

Sıkılaşma ise, Merkez Bankası'nın para politikasını daha sıkılaştırmaya yönelik adımlarına verilen isim. Merkez Bankası, faiz artırımının yanı sıra, likiditeyi daraltmak için de çeşitli önlemler alabilir.

Merkez Bankası'nın faiz kararı, piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Cem Küçük: Borçlarınızı kapatın! Bu faizler çarpar!

TGRT Haber sunucusu Cem Küçük canlı yayında, Merkez Bankası kararı öncesi vatandaşları uyardı. Cem Küçük özellikle kredi kartı kullanan milyonlarca vatandaşı borçlarını kapatması konusunda uyarıp, "Kredi kartı kullananlar perşembe gününe kadar borçlarınızı kapatın, bu faizler çarpar!" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler