Bir türlü geçmeyen nezle ve gribin sebebi 'torun'muş

Bir türlü geçmeyen nezle ve gribin sebebi 'torun'muş

Üç yıl önce ortaya çıkan corona virüsünün yeni varyantı hızla yayılıyor. Uzmanlar, 8 belirtiye dikkat edilmesi konusunda uyarıyor.

Koronavirüs salgını, üç yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Aşılar ve önlemler sayesinde vaka sayıları büyük ölçüde azaldı ancak yeni varyantlar hâlâ halk sağlığını tehdit ediyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) verilerine göre, HV.1 varyantı ABD'deki en baskın tür oldu. EG.5 olarak da adlandırılan Eris ise vakaların yaklaşık yüzde 22'sini oluşturuyor.

Mayo Clinic'in viroloji direktörü Matthew Binnicker, bu varyantların Omicron ile bazı benzerlikler taşıdığını açıkladı.

"HV.1'i neredeyse Omicron'un torunu olarak düşünebilirsiniz. Tüm Omicron ailesinin özelliklerinden biri de son derece bulaşıcı olmaları."

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Dr. William Schaffner da HV.1 varyantının ne kadar bulaşıcı olduğunu vurguladı:

"HV.1'i neredeyse Omicron'un torunu olarak düşünebilirsiniz. Tüm Omicron ailesinin özelliklerinden biri de son derece bulaşıcı olmaları."

Dr. Binnicker, hastaneye yatış veya ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir enfeksiyondan korumak için COVID'e karşı aşı olunmasını tavsiye etti.

Ancak ABD'de sonbaharda takviye aşısı alımı düşük oldu. Bir araştırmaya göre de Amerikalıların yalnızca yüzde 7'sinin aşı yaptırdığı ortaya çıktı.

Dr. Binnicker, bu oranın yüksek olmadığını belirtti:

"Daha yüksek bir aşı yüzdesine ihtiyacımız var çünkü COVID hastalarının hastaneye kaldırıldığını ve solunum cihazına bağlandığını görüyoruz."

Ayrıca Dr. Binnicker, halka açık alanlarda maske takılmasını ve ellerin düzenli olarak yıkanmasını da tavsiye etti.

Yeni varyantın belirtileri ise şu şekilde sıralandı:

Boğaz ağrısı
Tıkanıklık
Burun akıntısı
Öksürük
Tükenmişlik
Baş ağrısı
Kas ağrıları
Ateş veya titreme

Uzmanlar, bu belirtileri gösteren kişilerin test yaptırmasını ve gerekli önlemleri almasını tavsiye ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.