Binali Yıldırım neden Uğur Dündar'ı seçti? Uğur Dündar neden vazgeçti?

Binali Yıldırım neden Uğur Dündar'ı seçti? Uğur Dündar neden vazgeçti?

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, bu tercihle Binali Yıldırım’ın müthiş bir ters köşe yaptığını belirterek, sağladığı 10 şeyi maddeler halinde sıralamıştı. Ahmet Hakan bugünkü yazısında Uğur Dündar'ın çekilmesini "yiğitlik" olarak nitelendirdi

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile yapılması planlanan program ile ilgili sunucu konusunda Uğur Dündar'ı tercih ettiğini söylemişti. Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, bu tercihle Binali Yıldırım’ın müthiş bir ters köşe yaptığını belirterek, sağladığı 10 şeyi maddeler halinde sıraladı.

Ahmet Hakan'ın yazsındaki şu görüşlere yer verdİ:

Ekrem İmamoğlu ile yapacağı tartışmanın moderatörü konusunda...

 

Binali Yıldırım’ın “O olmaz, bu olmaz... Öyle olmaz, böyle olmaz...” falan diyerek işi yokuşa süreceğini düşünenler vardı.

*Binali Yıldırım, “Tartışmayı Uğur Dündar yönetsin” diyerek...
Şu on şeyi sağladı:

BİR: Müthiş bir ters köşe yaptı.
İKİ: Muazzam bir meydan okumada bulundu.

ÜÇ: Özgüveninin doruklarda olduğunu kanıtladı.

DÖRT: Çok etkili bir rest çekti

BEŞ: Belirleyici oldu.

ALTI: İnisiyatifini ortaya koydu.

YEDİ: Kutuplaştırma zihniyetine tekmeyi bastı.

SEKİZ: Normalleşme doğrultusunda mühim bir adım attı.

DOKUZ: Kafalarda oluşan medya düzenini darmadağın etti.

ON: Deplasman hissine bile zerre takmadığını gösterdi.

 

 

Bazen yiğitliktir meydandan kaçmak

Ahmet Hakan bugünkü köşesinde Dündar'ınmoderastörlükten vazgeçmesini yiğitlik olarak niteledi.

Ahmet Hakan;

"Tarafını seçmeyenin bütün taraflardan kovulduğu...

Kimselerin adil bir tutumu falan zerre kadar takmadığı...

İki tarafın da eline geçirdiği malzemeyi eğip bükerek kullandığı...

Hakikati aramanın kimsenin umurunda bile olmadığı...

Bin türlü yalanla, komployla çamurlaşmanın zirve yaptığı...

Bir ortamda...

Meydandan kaçmaktır yiğitlik.

Uğur Dündar...

Binali Yıldırım/Ekrem İmamoğlu tartışmasını yönetmekten çekilerek...

İşte tam da böyle bir yiğitlik yapmıştır." ifadelerini kullandı.

 

UĞUR DÜNDAR NEDEN VAZGEÇTİ?

Cumhur İttifakı İstanbul adayı Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu ile canlı yayın için tecrübesi nedeniyle Uğur Dündar’ı tercih ettiğini açıklamıştı. Uğur Dündar ise Yıldırım'ın sözlerine karşılık, “Binali Bey'in dürüstlüğüme duyduğu güvene ve böyle bir sorumluluğu üstlendiğimde adaletin terazisini asla saptırmayacağıma emin olmasına çok teşekkür ederim...” ifadelerini kullanmıştı.

Usta gazeteci Uğur Dündar, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, programda moderatörlük yapmayacağını duyurdu.

Dündar, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum" diye yazdı.

DÜNDAR: BASKILARA PABUÇ BIRAKMAM

Uğur Dündar,baskı yapıldığı ve o nedenle moderatörlükten vazgeçtiği iddiasını yalanladı.

Dündar, hakkındaki iddialara cevap vererek şunları söyledi:

"Baskı yapıldığı ve o nedenle moderatörlükten vazgeçtiğime yönelik spekülasyonlar dolaşıyor. Tanıyanlar bilir ben, hiçbir baskıya pabuç bırakmam. Ayrıca kimseden de asla böyle bir girişim gelmedi. Kararımın tek nedeni; Türkiye'deki kutuplaşmadır."

"Yok efendim canlı yayın olmasın denilmişmiş, baskılar yapılmışmış. Geçiniz bunları. Hepsi hayal ürünü. Hiçbiri doğru değil. Ne dediysem o... Gerekçem çok net biçimde tweetlerimde var"

YAKIN ARKADAŞI YAZDI

Bir dönem usta gazeteci Uğur Dündar ile birlikte çalışan ve Dündar'ın yakın arkadaşı olan gazeteci/yazar Haluk Şahin ise, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Haluk Şahin, kişisel Facebook hesabından, Dündar için, "Eğer fevkalade hazır ve ehliyetli olduğu bu işi yapsa çok ağır bir saldırı kampanyasının ve özellikle sosyal medya lincinin hedefi haline getirilecek, lime lime edilecekti. Üstelik bu tek taraflı değil, iki taraflı olacaktı" dedi.

Sonucun tüm sorumluluğunun Uğur Dündar'ın üzerine yıkılacağını belirten Şahin, "Yedi sülalesinden girilecek, yemek faturalarından çıkılacaktı. Uydurma, hakaret ve iftirada sınır tanımayacaklardı" dedi. Şahin, "50 yıldır bu işi başarıyla yaptığını kanıtlamış, yaşını başını almış bir kişi böyle bir iğneli fıçıya girmeyi niçin kabul etsin?" diye belirtti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.