Bilim İnsanları "Şeytan" Kuyruklu Yıldızın Tehlikeli Yaklaşımını Uyarıyor

Bilim İnsanları "Şeytan" Kuyruklu Yıldızın Tehlikeli Yaklaşımını Uyarıyor

29 kilometrelik "şeytan" kuyruklu yıldız Dünya'ya hızla yaklaşıyor, 2024'te büyük bir manzara bekleniyor!

Dünya çevresinde dönen bir kuyruklu yıldız olan 12P/Pons-Brooks, yakın zamanda gökyüzünde yaşanan patlamalarla dikkatleri üzerine çekti. Bilim insanları, bu etkileyici gök cisminin çapının tahmini olarak 29 kilometre olduğunu tahmin ediyor ve ona "şeytan" lakabını takmış durumda. Yıldızın boynuzları, şeytan boynuzlarına benzediği için bu isim verilmiş.

Son gözlemler, "şeytan" kuyruklu yıldızın 5 Ekim'de normalden çok daha parlak bir şekilde parladığını gösterdi. Ayrıca, bu olağanüstü gök cismi, son dört ay içinde ikinci kez patlama yaşadı. Yıldızın merkezinde kriyomagma olarak bilinen buz, toz ve gaz karışımından oluşan bir çekirdek bulunuyor. Bu çekirdeğin etrafını saran gaz bulutu ise son patlamadan sonra daha parlak bir şekilde parlamaya başlamış durumda.

Bu tuhaf kuyruklu yıldızın ilginç şekli, bazılarına Yıldız Savaşları'ndaki Millennium Falcon uzay gemisini hatırlatabilir. Şu an Dünya'ya doğru ilerlemekte olan bu kuyruklu yıldızın, en yakın geçişi 21 Nisan 2024 tarihinde olacak. Ancak, bu tarihte bile Dünya'ya olan uzaklığı hala 232 milyon kilometre olacak.

Astronomi Derneği (BAA) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu kuyruklu yıldız, bilinen 20 kriyovolkanik kuyruklu yıldızdan biri. Bu da demek oluyor ki, "şeytan" kuyruklu yıldız aktif bir buz volkanına sahip ve aşırı soğuk ortamlara su, amonyak veya metan gibi maddeler püskürtüyor.

Bilim insanları, bu olağanüstü kuyruklu yıldızın 2024'teki yakın geçişi sırasında Dünya'ya büyük bir manzara sunacağını öngörüyor. Ancak endişe verici bir şekilde, bu göz alıcı olay Dünya'nın yakınında gerçekleşecek. Uzmanlar, kuyruklu yıldızın hareketini dikkatle izlemeye devam ediyor ve gelişmeleri yakından takip ediyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler