Beyin kanaması geçiren hastaya akım çevirici stent takıldı

Beyin kanaması geçiren hastaya akım çevirici stent takıldı

Cumhuriyet Üniversitesinde beyin damarında baloncuk saptanan 62 yaşındaki hastaya, hastanede ilk kez uygulanan yöntemle beyin damarına akım çevirici stent yerleştirildi- CÜ Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız:"Hastamız, ilimizde be

SİVAS (AA) - Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde ilk kez uygulanan bir yöntemle, 62 yaşındaki hastanın beyin damarına akım çevirici stent takıldığı bildirildi.

CÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ordu'da yaşayan Mustafa Belen, geçen yıl beyin kanaması tanısıyla hastanede ameliyata alındı.

Radyoloji Ana Bilim Dalı Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Anjiyografi Ünitesi'nde beyin damarında baloncuk saptanan ve kapalı yöntemle damar içi yoldan beyin damarına koil embolizasyon yapılan Belen'in bir yıl sonraki kontrollerinde, beyninde tekrar baloncuk oluşumuna rastlandı.

Yeniden dolum izlenmesi üzerine Mustafa Belen'e, kapalı yöntemle baloncuk endovasküler olarak beyin damarına akım çevirici stent yerleştirilerek, başarılı bir tedavi gerçekleştirildi.

Yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen ameliyatı gerçekleştiren Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Yıldız, hastanın daha önce hastanelerinde kapalı yöntemle koil embolizasyon uygulaması yapıldığını ve taburcu edildiğini belirtti.

Hastada bir yıl sonra yapılan kontrollerde beyninde tekrar baloncuk oluşumuna rastlandığını aktaran Yıldız, "Hastamıza kapalı yöntemle yapılan beyin ameliyatında akım çevirici stent yerleştirildi. Hastamız, ilimizde beyin damarına akım çevirici stent yerleştirilen ilk hastamız olarak kayıtlara geçmiştir. Bu büyük operasyonun üniversitemizde gerçekleşmesinde başta Beyin Cerrahisi olmak üzere Anestezi Ana Bilim dallarının çok önemli katkıları olmuştur." ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Yıldız, desteklerinden dolayı CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız'a ve diğer hastane yöneticilerine de teşekkür etti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı