Bektaş: Her türlü darbenin karşısındayız

Bektaş: Her türlü darbenin karşısındayız

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş 12 Eylül Darbesinin Türkiye’ye karanlık bir dönem yaşattığını ve her türlü darbenin karşısında olduklarını söyledi.

 

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş 12 Eylül Darbesinin Türkiye’ye karanlık bir dönem yaşattığını ve her türlü darbenin karşısında olduklarını söyledi.  Her türlü darbenin karşısındayız diyen CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş; “Demokrasimiz 12 Eylül darbe girişimiyle derin bir yara aldı. Bugün en acil görev bu yarayı tekrar açmaya çalışan sivil darbeyi önlemektir. Türkiye demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini alan 12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 39 yıl geçti. Darbecilerin yaşattığı acı yıllarca hafızalardan silinmeyecektir.  Cumhuriyet Halk Partisi tarihi boyunca her zaman demokrasinin yanında, darbelerin karşısında olmuştur. Her dönem darbelerden en çok zarar gören partidir. İllegal yollarla seçilmiş, oluşturulmuş yürütmenin, hükümetin illegal güç kullanımı ile ortadan kaldırılması dünyanın hiçbir yerinde tasvip edilemez. Amaç ne olursa olsun, bunu onaylamanın demokratik bir taraf olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu darbe bütün Türkiye’deki demokratik sistemi çökerttiği gibi,  sivil toplum güçlerini, sendikaları ortadan kaldırmış ve emperyalist bir anlayışın Türkiye’de yerleşmesini ve orta doğudaki emperyalist oyunların güçlenmesine neden olacak sürecin önünü açmıştır. Toplum adeta hiçbir müdahaleye direnemez bir hale getirilmiştir.  Siyasi partiler yasası dahil bütün yasalar demokratik özelliklerden çıkarılarak antidemokratik, çoğulculuğu ortadan kaldıran, gücü tek odakta toplayan bir nitelikte olmaya başlamıştır. Bu nedenle gerekçesi ne olursa olsun demokrasimizi ve adaleti ortadan kaldırmaya yönelik her türlü darbeleri kınarken, karşısında olmaya da devam edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.