Bayram öncesi KOSKİ'den son dakika duyurusu

Bayram öncesi KOSKİ'den son dakika duyurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ'den gelen şikayetlerin artması üzerine bir duyuru geldi. Duyuruda su kaynaklarının azalması gibi ifadeler dikkat çekti.

KOSKİ'nin duyurusunda şu bilgilere yer verildi:

Bilindiği üzere yaz döneminin gelmesi ile birlikte vatandaşlarımızıniçme ve kullanma suyu tüketimleri artmaktadır. Bundan dolayı şehrimizin bazı bölgelerinde içme suyu yetersizliği, bazı bölgelerinde ise basınç düşüklüğü yaşanmaktadır.
Park, bahçe, yeşil alan sulamasında su kullanımınınyoğun olmadığı gece saatlerinin tercih edilmesi halkımıza kesintisiz su hizmeti verebilmemiz açısından büyük önem arz etmektedir.

Basınçdüşüklüğü ve suakmaz şikâyetlerininyaşandığı yaz aylarında vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Planlı İmar Yönetmeliği’nin aşağıdaki şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

MADDE 36

(1)    Bu Yönetmelikte belirtilen,

a-)Çok yüksek yapılarda 30 metreküpten,

b-)Umumi binalar ve yüksek katlı yapılarda 15 metreküpten,

c)10 bağımsız bölüme kadar konut binalarında 3 metreküpten,

ç-)Diğer binalarda 5 metreküpten, az olmamak üzere yapının kullanma amacı, günlük su ihtiyacı, seçilen yangın söndürme sistemi gibi kriterler ile ulusal ve uluslararası standartlara uyulmak ve gerekli drenaj ve yalıtım tedbirleri almak şartı ile hacmi belirlenen su deposu bulundurulması zorunludur.

(2)    Konut binalarında 10 bağımsız bölümden sonraki artan her bağımsız bölüm için su deposu hacmi 0.50 metreküp arttırılır.

(3)    Tüm binalarda su deposunun bulunduğu kat itibariyle cazibeli akımın mümkün olmadığı durumlarda hidrofor konulması zorunludur.

(4)    Su depoları ve hidrofor, gerekli drenaj ve yalıtım tedbirleri alınarak binanın bodrum yada çatı katında tertipleneceği gibi, aynı koşulları taşımak şartıyla, bina alanı dışında ön, yan ve arka bahçelerde toprağa gömülü şekilde de yerleştirilebilir.

(5)    Su depoları, taşıyıcı sistemden bağımsız olarak betonarme, paslanmaz çelik veya sıhhi şartlara uygun benzeri malzemeden yapılır.        

Belirtilen şartların yerine getirilmesine rağmen içme suyu ile ilgili herhangi bir problem yaşanması halinde Genel Müdürlüğümüz tarafından ivedilikle müdahalede bulunulacağını önemle bilgilerinize rica ederiz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum