Batman'da Atatürk için "Kürtçe" ağıt

Batman'da Atatürk için "Kürtçe" ağıt

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79'uncu yılında düzenlenen törenle anıldı- Oratoryo sırasında bir öğrencinin Kürtçe seslendirdiği, "Neredesin Mustafam" adlı ağıt büyük alkış alırken, salonda duygulu anlar

BATMAN (AA) - Batman'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için düzenlenen törende Kürtçe ağıt seslendirildi.

Büyük Önder Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılı dolayısıyla Batman'da düzenlenen törenle anıldı.

Valilik bahçesinde gerçekleştirilen törende Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Coşkun Uçarcılar tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Siren sesiyle saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu, bayraklar yarıya indirildi.

- Atatürk için Kürtçe ağıt

Tören İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen programla devam etti.

Programda Piri Reis Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından "Neredesin Atatürk" oratoryosu sahnelendi.

Oratoryo sırasında 12'nci sınıf öğrencisi Leyla Gök, Atatürk'e uyarlanan, Kürtçe, "Neredesin Mustafam" adlı ağıtı seslendirdi.

"Vay dünya, hain dünya, Mustafam ölmüş bu dünyada, hain dünya, vay dünya, Mustafa'm ölmüş bu dünyada." sözlerinin yer aldığı ağıt, büyük alkış alırken, salonda duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Bu esnada sahnede Türk bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını taşıyan öğrenciler yer aldı.

Atatürk'ün sevdiği şarkıların okunması ile devam eden program, "10 Kasım" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :