Başkan Yılmaz’dan Konya Otağı önerisi

Başkan Yılmaz’dan Konya Otağı önerisi

Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Başkan Yardımcısı ve Konya Yörük Türkmenleri Derneği Başkanı Yusuf Yılmaz'dan Konya otağı önerisi geldi

 

Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği  Başkan Yardımcısı ve Konya Yörük Türkmenleri Derneği Başkanı Yusuf Yılmaz, geçtiğimiz hafta Söğüt'de düzenlenen 738.Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri ve Konya'dan Söğüt'e gönderilen Sancak hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Yılmaz yapmış olduğu açıklamada; her yıl Eylül ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Ertuğrul Gazi'yi anma ve Yörük Şenlikleri'nin son iki yıldır Selçuklu Sultanı 3. Alaaddin’in, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’ye 1298’de uç beyi olarak sancak ve bazı hediyeler göndermesinin temsili ile başlamasının Konya'mız ve Konya Yörük ve Türkmenleri adına  büyük bir övünç kaynağı olduğunu belirtti. İki asrı aşkın bir süre  Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya’dan  Söğüt'e gönderilen berat ve sancağın 600 yıl 3 kıtaya hükmettiğini  ifade eden Başkan Yılmaz, Konya'dan Söğüt'e gönderilen Sancağın, Alaaddin Köşkü önünde  halka açık olarak yapılacak büyük  bir merasimle yapılmasını ve yine Söğüt'de  yapılan şenlik de Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından  büyük bir Konya Otağı'nın kurularak Konya'mızın şenliklerde daha etkin bir rol almasını temenni ettiklerini söyledi.

“YÖRÜK TÜRKMEN İSMİ SUİİSTİMAL EDİLİYOR”

Yörük ve Türkmenlerin Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin kurucu unsuru olduklarını söyleyen Başkan Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de Yörük-Türkmen olduğunu vurgulayarak kendilerini ulus devletin kurucu ve koruyucu gücünün bir parçası olarak kabul ettiklerini. Atatürk’ün Anadolu gezisi sırasında “Toroslara çıkın bir bakın, nerede kara bir yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiçbir güç bizi asla yenemez.” sözü ile Yörük ve Türkmenlerin vatanperverliğini net bir şekilde dile getirdiğini söyledi. Başkan Yılmaz, son zamanlarda her alanda olduğu gibi maalesef Yörük, Türkmen camiasının da  suiistimal edildiğini, Yörük Türkmen ismini kullanan derneklerin kurulduğunu, bu kişi ve kuruluşların Yörük Türkmen ismini ve kültürünü zedeleyen, yozlaştıran ve rencide eden tavırlar sergilediğini belirtti.  Başkan Yılmaz, Kişisel çıkar ve menfaate yönelik çalışmalarla Kendilerini "Yörük Türkmen Beyi" ilan edenlerin, düzenledikleri toplantılara gelen davetlilerin omuzlarına keyfiye koymayı adet haline getirdiklerine dikkat çekerek özellikle yerel yöneticilerin, iş adamlarının ve halkın bu tür aldatmacalara kanmaması konusunda uyarıda bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.