Başkan Uğur İbrahim Altay Çin'de

Başkan Uğur İbrahim Altay Çin'de

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çin'in Guangzhou şehrinde düzenlenen Belediye Başkanları Küresel Forumu'na katılarak, kentsel inovasyon ve iş birliği konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çin'in Guangzhou şehrinde düzenlenen Belediye Başkanları Küresel Forumu ve 6. Uluslararası Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödül Töreni'ne katılarak dünya belediyelerine seslendi. Başkan Altay, forumun temasının, "Yüksek Kaliteli Kalkınma: Kentsel İnovasyon ve İş birliği" olduğunu belirterek, bu temasın, başlatılan hareketin değerleri ve eylemleriyle örtüştüğünü ifade etti.

Başkan Altay, yerel ve bölgesel yönetimlerin bilimsel, teknolojik ve dijital yeniliklere yönelik, insan ve gezegen merkezli yaklaşımları teşvik etmek için ideal bir konumda olduklarını vurgulayarak, küresel sorunların çözümlerinin yerel bilgi birikimine dayanması gerektiğini belirtti. Özellikle, özel sektörle yeni iş birliklerinin kurulması ve yapay zeka odaklı yeni kamu platformlarının oluşturulması gibi konuların önemine değinen Altay, dijital teknolojilerin kamusal envanterin bir parçası olarak görülmesi gerektiğini ve akıllı şehirlerin güçlendirilmiş vatandaş katılımı ile mümkün olacağını ifade etti.

Başkan Altay ayrıca, UCLG olarak Metropolis bölge teşkilatı ile birlikte Guangzhou Ödülü'nün bir parçası olduklarını belirterek, bu ödülün yenilikçi yerel yönetişime olan bağlılıklarını yansıttığını söyledi. Guangzhou Ödülü'nün, yerel topluluklara teknolojik ve sosyal bağlamda karşılıklı öğrenme ve tecrübe paylaşımı fırsatı sunduğunu ve yerel düzeydeki kamu diplomasisinin temel dayanağı olarak inovasyonu güvence altına alacağını belirtti.

Forum sonrası değerlendirmede bulunan Başkan Altay, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak ve Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olarak "Konya Modeli Belediyecilik" anlayışlarını dünyaya anlatma çabalarının aralıksız devam ettiğini ifade etti. Uğur İbrahim Altay, aynı zamanda 6. Uluslararası Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödül Töreni'nde Kolombiya'nın başkenti Bogota Belediye Başkanı Claudia Lopez'e ödül takdim ederek, şehircilik alanındaki başarılı çalışmalarını kutladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler