Başkan Altay'dan mülteci sorununa çözüm çağrısı

Başkan Altay'dan mülteci sorununa çözüm çağrısı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cenevre'de düzenlenen Küresel Göç Forumu'nda yaptığı konuşmada, özellikle Gazze'de yaşanan acılara dikkat çekti.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İsviçre'nin Cenevre şehrinde düzenlenen Küresel Göç Forumu'na katılarak dünyadaki mülteci sorununa dair önemli açıklamalarda bulundu. Forum, dünya genelinde mültecilere yönelik olarak düzenlenen en büyük uluslararası toplantılardan biri olarak biliniyor.

Başkan Altay'dan mülteci sorununa çözüm çağrısı

Başkan Altay, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, dünyada barış ikliminin kurulması, çatışmaların sona ermesi, zorunlu göçe tabi tutulan insanların haklarının savunulması, iklim değişikliği, gıda krizi gibi global sorunlara çözüm üretmek için büyük bir kararlılıkla çalıştıklarını belirtti. Altay, "Sivillerin hayatlarını korumak tüm insanlık olarak ortak sorumluluğumuzdur" dedi.

Başkan Altay, dünyanın dört bir yanında yarının düneden daha güzel olması için çaba sarf etmeyi öncelikleri arasında göstererek, "Şehirlerimizin, bölgelerimizin ve ortaklıklarımızın gücü, toplumlarımızda hayatların güvence altına alınmasına ve insan haklarının korunmasına hizmet etmelidir" şeklinde konuştu.

Özellikle Gazze'deki acılara vurgu yapan Başkan Altay, "Gazze'de yaşayan Müslümanların çektiği acıları, İsrail'in yaptığı soykırımı ifade etme fırsatımız oldu. Dünya üzerindeki tüm mazlumların sesi olarak yaşadıkları sorunları ifade etmeye çalışıyoruz" diye ekledi.

Toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Başkan Altay, Türkiye'nin mülteciler konusundaki çabalarını ve belediyelerin yaşadığı sorunlarla ilgili istişarelerde bulunduklarını ifade etti. Altay, "Dünya üzerinde çok büyük bir göç ve mülteci hareketi var. Bu durum, şehirlerimizde önemli problemler oluşturuyor ama asıl sorun, göç ve mülteci hareketini oluşturan olaylar. İklim değişikliği, savaşların önlenmesi gibi konularda çalışmaya devam ediyoruz. Daha yaşanabilir bir dünya için çalışmaya ve Konya'yı temsil etmeye devam edeceğiz" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler