Başkan Altay, UCLG-MEWA Toplantısı'nda Filistin meselesine dikkat çekti

Başkan Altay, UCLG-MEWA Toplantısı'nda Filistin meselesine dikkat çekti

UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı'nın (UCLG-MEWA) Yıllık İstişare Toplantısı'nda, bölgenin en büyük sorunu olarak Filistin meselesine dikkat çekti.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, UCLG-MEWA'nın düzenlediği Yıllık İstişare Toplantısı'na katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman'ın açılış konuşmasında çeşitli ülkelerden ve Birleşmiş Milletler kuruluşlarından temsilcilerle iş birliklerini değerlendirdiklerini belirtmesi üzerine, Başkan Altay, toplantının önemine vurgu yaparak, belediyelerin gelecek vizyonuna dair kararların alınacağı bir platform olduğunu ifade etti.

Başkan Altay, Ekim ayında Konya'da düzenlenen UCLG Dünya Konseyi'nde UCLG Dünya Başkanlığı'nı devraldığını hatırlatarak, bu görevin şehri ve ülkeyi gururlandırdığını belirtti. Ayrıca, toplantının Filistin meselesi gibi önemli konuların ele alınması için bir fırsat olduğunu söyledi.

Filistin meselesine özel bir vurgu yapan Başkan Altay, MEWA bölgesinin en büyük sorununun İsrail sorunu olduğunu ifade etti. Gazze'nin, İsrail'deki mevcut iktidarın devlet terörü olarak nitelenen eylemleri sonucunda adeta yerle bir edildiğini belirten Altay, Filistin halkının yaşadığı acıların tüm insanlık için ortak bir acı olduğunu söyledi.

Başkan Altay, UCLG Dünya Başkanı olarak yaptığı uluslararası toplantılarda yerel yönetimlerin küresel etkisini ve yerel diplomasinin gücünü vurgulayarak, UCLG'nin bu alanda önemli bir mirasa sahip olduğunu dile getirdi. Ayrıca, MEWA'nın gerçekleştirdiği çalışmalarla büyük başarılara imza attığını ve UCLG olarak bölge teşkilatlarını güçlü bir şekilde destekleyeceklerini belirtti.

Toplantıda ayrıca UCLG-MEWA üyesi belediyelerden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Filistin Nablus Belediye Başkanı Sami Hijjawi'nin önemli sunumlar gerçekleştirdiği bildirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler