Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Saraybosna'da

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Saraybosna'da

Kurtulmuş: (2)- "Türkiye böyle basit ayak oyunlarıyla basit siyasi çalımlarla köşeye sıkışacak bir ülke değildir. Bütün dünyaya hodri meydan diyoruz. Kimin elinde ne belge varsa koysun ortaya, tarihçilerin önüne sunsun ve 1915 olaylarının gerçeği ortaya ç

SARAYBOSNA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Almanya Meclisi'nin 1915 olaylarına ilişkin kararıyla ilgili olarak, "Türkiye böyle basit ayak oyunlarıyla basit siyasi çalımlarla köşeye sıkışacak bir ülke değildir. Bütün dünyaya hodri meydan diyoruz. Kimin elinde ne belge varsa koysun ortaya, tarihçilerin önüne sunsun ve 1915 olaylarının gerçeği ortaya çıksın." dedi.

Önceki gün Üsküp'teki Uluslararası Balkan Üniversitesinin dün de Saraybosna'da Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin mezuniyet törenlerine katılan Kurtulmuş, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Almanya Meclisi'nin 1915 olaylarına ilişkin aldığı kararın Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine Kurtulmuş, "Hiç şüphesiz gündeme gelecektir. Tabii bizim için son derece anlamsız. Alman Parlamentosu'nun bu kararına herhangi bir şekilde anlam vermek mümkün değildir" diye konuştu.

Türkiye ile Almanya arasında Birinci Dünya Savaşı'ndan kalan ciddi bir dostluk bulunduğunu kaydeden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ayrıca iki ülke arasında dostluk olmanın ötesinde uzun yıllar boyunca da halklar arasında da çok ciddi dostluğun olduğu bir ilişki var. Almanya'nın bugün sanayide yeniden çok ciddi güç haline gelmesinde ordaki Türk işçilerimizin, Türkiye'den gidenlerimizin çok büyük katkıları var. Alman toplumu ile iç içe geçmiş olan 3,5 milyon nüfustan bahsediyoruz. Böylesine yakın bir ilişkimiz olan Almanya'nın bu kadar anlamsız, taraflı ve içi boş biri karara imza atmış olmasını anlamak mümkün değildir. Bu bir husumet göstergesidir. Bu bir Türkiye'ye karşı çekememezlik göstergesidir. Siyasi hiçbir anlamı yoktur. Bizim için zaten yok hükmündedir. Biz böyle bir kararı asla ciddiye almayız. İstedikleri kararı alsınlar."

Kurtulmuş, dünyanın birçok yerinde birçok ülkenin Ermeni iddialarını gündeme getirerek Türkiye'yi tehdit altında tutmaya çalıştığını belirterek şunları söyledi:

"Bazıları bunları geçirmiştir, Türkiye'ye hiçbir zarar veremezler. Bizim için hiçbir anlamı yoktur ama bu, Türkiye-Almanya ilişkilerine zarar veren son derece yanlış, siyaseten son derece önemsiz bir adımdır. Dolayısıyla Almanların, bunu tekrar gözden geçirmesi gerekir. Biz sükunetle teenniyle bu karardan sonraki ilişkilerimizi gözden geçireceğiz ama sonuçta Almanya Parlamentosu büyük bir ayıp yapmış, Türkiye'ye karşı son derece yanlış bir tavır içerisine girmiştir. Biz bu hükmü ve kararı yok sayarak kendi yolumuza devam edeceğiz."

Türkiye'nin, Ermenistan ile ilişkileri iyileştirmeyi başından beri istediğini vurgulayan Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

"Bu tür kararlar, Alman Parlamentosu kararı, asla Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin iyileşmesine müsaade etmez, iyileşmesine zemin hazırlamaz, katkı sunmaz. Eğer Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin iyileşmesini istiyorlarsa üçüncü devletlerin aradan çekilmesi lazım. Bu tür tavırlarla aksine Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin gerilmesine vesile oluyorlar. Biz şunu söylüyoruz: Ermeni diasporası ve üçüncü devletler politik birtakım çıkarları için 1915 olaylarını karıştırmayı bıraksınlar. 1915 olaylarının hakikatini ortaya çıkmasına bu yardımcı olmaz. Buna da katkıda bulunmaz. Eğer 1915'te ne olduğunu merak ediyorlarsa Türkiye olarak biz her zaman söylediğimizi bir kez daha söyleriz. Türkiye'nin bütün arşivleri ortadadır. Bütün bilgilerimizi hakikati araştırmak isteyen herkese açarız. Diğer bütün devletlerin önünde hangi bilgiler varsa Ermenistan başta olmak üzere onlar da açsınlar. Bilim adamları, tarihçiler bu belgeler üzerinden 1915 olaylarını, hakikatini ortaya koysunlar. Ama amaç 1915'te ne olduğunu ortaya çıkarmak değildir, amaç Türkiye'yi siyaseten köşeye sıkıştırmaktır. Türkiye böyle basit ayak oyunlarıyla basit siyasi çalımlarla köşeye sıkışacak bir ülke değildir. Hodri meydan, Bütün dünyaya hodri meydan diyoruz. Kimin elinde ne belge varsa koysun ortaya, tarihçilerin önüne sunsun ve 1915 olaylarının gerçeği ortaya çıksın."

Kurtulmuş, Türkiye'nin köşeye sıkıştırılması mevzubahis olduğunda sözde soykırım tasarılarının hep gündeme getirildiğini belirterek "Türkiye bu tür birtakım soykırım iddiaları üzerinden köşeye sıkıştırılma meselesine alışıktır. Onların ne istediklerini de biliyoruz. Bu tür baskılarla hangi siyasi tavizlere zorladıklarını da biliyoruz. Türkiye asla bunlara kapılmaz, kendi siyasi programını, kendi icraatlarını gerçekleştirir. Ama diğer taraftan soykırım meselesi var mı yok mu ne oldu 1915'te araştırmak isteyenlere bütün arşivlerimiz açıktır." diye konuştu.

(sürecek)


AA

Kaynak:Haber Kaynağı