Bakanlık yakın takipte: Sakıncalı içerikler silindi

Bakanlık yakın takipte: Sakıncalı içerikler silindi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, çocukların dijital ortamlarda karşılaştıkları riskleri ve müdahale süreçlerini açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, dijitalleşmenin çocuklar üzerinde oluşturduğu riskler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dijital ortamlarda çocukların karşılaşabilecekleri içerikleri yakından takip ettiklerini belirten Bakan Göktaş, bu kapsamda Sosyal Medya Çalışma Grubu aracılığıyla 2 bin 158 içeriğe müdahale ettiklerini söyledi.

Çocukların Dijital Riskleri Yakından İzleniyor

Bakan Göktaş, son yıllarda dijitalleşmenin çocuklar üzerinde büyük riskler oluşturduğunu vurguladı. Bakanlık bünyesinde oluşturulan Sosyal Medya Çalışma Grubu ile çocukların dijital ortamlarda karşılaşabilecekleri riskleri tespit ettiklerini ve gerekli önleyici hizmetleri titizlikle yürüttüklerini ifade etti.

Göktaş, çocuğun üstün yararı ilkesini benimseyerek, her bir çocuğun güvenli ortamlarda yaşamalarını sağlamak için kararlı bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Bu çalışmalar kapsamında çocukların dijital ortamlarda karşılaşabilecekleri risklerin tespit edilmesi ve koruyucu faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla Sosyal Medya Çalışma Grubu'nun aktif bir şekilde görev yaptığını söyledi.

"Çocukların Psikososyal Gelişimini Koruyoruz"

Çocukların dijital ortamlarda siber zorbalık, uygunsuz içerik, kişisel verilerin korunması ve mahremiyetin ihlali gibi konularda savunmasız olduklarını belirten Bakan Göktaş, şunları ekledi:

"Bakanlık olarak çocukların dijital ortamlarda psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyebilecek içerikleri yakından izliyoruz. Bu kapsamda Sosyal Medya Çalışma Grubumuz aracılığıyla 2 bin 158 içeriğe müdahale ettik. Ayrıca, riske maruz kaldığı tespit edilen çocuklara yönelik gerekli psikososyal desteği sağlıyoruz ve ihtiyaç doğrultusunda sosyal hizmet müdahalesi gerçekleştiriyoruz."

İş Birliği ve Müdahale Süreçleri

Bakan Göktaş, çocukların olumsuz içeriklere maruz kalmaması için müdahale sürecinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile iş birliği yaptıklarını ifade etti.

Çocukların güvenli dijital ortamlarda büyümeleri ve gelişmeleri için yapılan bu çalışmaların devam edeceğini belirten Göktaş, toplumun tüm kesimlerinin bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.