Bakanlar Çavuşoğlu ve Kurum'dan deprem bölgesinde önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep AFAD Merkezi'nde açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "3 milyon bağımsız bölümün hasar tespit çalışmaları tamamlandı" dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep AFAD Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulundu. Bakan Murat Kurum, bugüne kadar 3 milyon bağımsız bölümde hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Eski yerleşim alanlarına ilişkin fay hattına yakınlığı söz konusu ise vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde imar kısıtlaması sürecini yürüteceğiz" dedi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilin etkilendiği depremlerle ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum toplantı düzenledi. Gaziantep AFAD Koordinasyon Merkezi'ndeki toplantıya Çavuşoğlu ve Kurum'un yanı sıra, eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Hacı Halil Osma, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arıkan, askeri erkan, AFAD yetkilileri ve kurum müdürleri katıldı.

"3 MİLYON BAĞIMSIZ BÖLÜMÜN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise, "10 ilde hasar tespit çalışmaları eş zamanlı bir şekilde devam ediyor. Bugüne kadar 3 milyon bağımsız bölüm hasar tespit çalışmaları tamamlandı. 345 bin bölümün ağır hasarlı ve acil yıkılması gerekiyor. Mart ayı sonu itibariyle de Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut projesine başlayacak. Eski yerleşim alanlarına ilişkin fay hattına yakınlığı söz konusu ise vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde imar kısıtlaması sürecini yürüteceğiz. Adana ve Osmaniye'de zemin etütlerini yaparak yerleşime en uygun alanların tespitlerini bilim insanlarımız ile yürütüyoruz. En sağlam zemini bulmak suretiyle çalışmaları yürütüyoruz" diye konuştu.

“DEVLET-MİLLET DAYANIŞMASINI, 11 İLİMİZİ VE 14 MİLYON İNSANIMIZI DERİNDEN ETKİLEYEN BU FELAKETİN DE ÜSTESİNDEN GELMEK ÜZERE SONUNA KADAR GÖTÜRECEĞİZ.”

Bakan Kurum, vatandaşların bina ve dairelerine ilişkin hasar tespit çalışmalarını her gün e-Devlet üzerinden öğrenebileceklerini kaydettiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada hasarsız olan binalara hasar tespitinin yapılmasına müteakip vatandaşlarımızın girmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Diğer taraftan orta hasarlı binalarımız güçlendirilmeden içine girilemez. Güçlendirmeye ilişkin de bakanlığımız yine Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla vatandaşımıza vereceğimiz her türlü desteklerle birlikte de orta hasarlı vatandaşlarımızın da yanında olacağımızı burada ifade etmek istiyorum. Ağır hasarlı binalarımıza girilemez, eşya alınamaz. Eşya alınma süreci valimizin koordinasyonunda, Valimizin izniyle birlikte eşya alınma sürecine müsaade edilecektir. Tabii inşallah bu dayanışmamızı, devlet-millet dayanışmasını, 11 ilimizi ve 14 milyon insanımızı derinden etkileyen bu felaketin de üstesinden gelmek üzere sonuna kadar götüreceğiz.”

“AFET BÖLGESİNDEKİ HER BİR VATANDAŞIMIZI HIZLI AKSİYON ALMAK SURETİYLE EN KISA ZAMANDA SAĞLAM, GÜVENLİ EVLERİNE YERLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI BAŞLATTIK”

Bugüne kadar milletin sağlığı ve mutluluğu için TOKİ eliyle 1 milyon 180 bin konut ürettiklerini ifade eden Bakan Kurum, “20 yılda 3.3 milyon konutun dönüşümünü başarmış ve bu anlamda da 24 milyon insanımızın can ve mal güvenliğini teminat altına almış bir devletiz, bir iradeyiz. Bu irade özel sektörümüzün de yaptığı yüzlerce, binlerce konut ve etkin yapı denetim sistemimizle birlikte kararlılıkla yürüttük. İnşallah 11 ilimizde de eş zamanlı Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı afet konutu yapım seferberliğini de başlatmış bulunuyoruz. Afet bölgesindeki her bir vatandaşımızı daha önceki afetlerde olduğu gibi hızlı aksiyon almak suretiyle en kısa zamanda sağlam, güvenli evlerine yerleştirmek için çalışmalarımızı başlattık. Yer seçimlerini, illerimize gidiyoruz. Sağ olsun Tarım ve Orman Bakanlığımız da bu konuda gerekli alanlara ilişkin her türlü desteğini vermek suretiyle en doğru zemini, en doğru alanı seçerek yeni yerleşim alanlarını kararını alıyoruz. Devletimiz bütün alanlarda bütün afet bölgelerinde elini vatandaşımıza uzatacaktır.” dedi.

“ŞEHRİN İHTİYAÇLARI, KÜLTÜRÜ, SOSYAL DİNAMİKLERİNİ YAPACAĞIMIZ PLAN ÇERÇEVESİNDE YENİ İMAR PLANLARININ HAZIRLIK SÜREÇLERİNİ DE BAŞLATTIK”

Bakan Kurum, yerleşim süreçlerinin seçimi noktasında depremsellik analizi, fay hatlarına yakınlığı, zeminin kalitesini, emniyet gerilmesini jeofizik ve jeoloji mühendisleriyle detaylı bir şekilde inceleme yaptıklarını da kaydetti. Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hamdolsun yapmış olduğumuz 1 milyon 180 bin konut dimdik ayaktadır. Aynı anlayışla yeni afet konutlarımızın da yapımını aynı hassasiyetle yürütüyoruz. Teknik olarak da bu alanlarda mikro-bölgeleme çalışmaları da yürütüyoruz. Daha önce yapmış olduğumuz konutlarda da aynı mikro bölgelere çalışmalarını yapmak, zemin etütleriyle birlikte alanları detaylı bir şekilde incelemek suretiyle bu konutların inşası gerçekleştirildi ve inşallah bu alanlarda da yeni kırıklarla birlikte tüm alanların incelemesini de aynı hassasiyetle yürüteceğiz. Bu incelemelerin ardından da mevcuttaki afet alanlarındaki yerleşim yerlerini de gözlemleyeceğiz. Bu alanlara ilişkin bir master plan hazırlığına başladık. Alanlardaki hasarların sebebi, zeminin kalitesi, bundan sonraki süreçte şehrin ihtiyaçları, şehrin kültürü, sosyal dinamiklerini de düşünmek suretiyle yapacağımız plan çerçevesinde bu alanlara ilişkin yeni imar planlarının hazırlık süreçlerini de başlattık. Bu alanlarda da vatandaşımızın mağduriyetini engelleyecek her türlü adımı atacağız ama gerektiğinde de imar kısıtlılığı dahil yapılaşma kısıtlaması dahil her türlü kısıtlamaya gideceğiz. Buraları şehrin ihtiyaçları doğrultusunda yine kullanma gayreti içerisinde olacağız. Buradaki vatandaşlarımızın da değerlerini koruma gayreti içerisinde bu çalışmaları yürüteceğiz.”

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ İFADE ETTİLER. VATANDAŞLARIMIZ TAŞINANA KADAR TÜM İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Konutları inşa edene kadar da hiçbir vatandaşı açta, açıkta bırakmayacaklarını kaydeden Bakan Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ifade ettiler; eşya yardımını, taşınma yardımını, kira yardımı yine vatandaşlarımızın yeni evlerine taşınana kadar tüm ihtiyaçlarına ilişkin çalışmaları aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. 3+1 daireler yapacağız. 105 metrekare dairelerimiz, neti de 85 metrekare. Radye temel üzerine tünel kalıp sistemi ile depreme dayanıklı bir betonarme sisteminde yapılarımızı inşallah yapıp, vatandaşlarımızın maddi manevi yanlarında olacağız. Belediyelerimizin altyapı hasarlarına ilişkin çalışmalarımızı İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle yürütüyoruz. Nasıl TOKİ Başkanlığımızla konutlarımızın inşasını hızlı bir şekilde yürütecek isek, altyapı hasarlarına ilişkin de belediyelerimizde bir uyum içerisinde, devletimizin tüm destekleriyle birlikte, altyapı hasarlarını da en kısa zamanda giderecek çalışmaları başlatacağız. Hızlı bir şekilde hayatı normale çevirebilmek adına atılması gereken tüm adımları atacağız.”

"23 ÜLKE GÖREVİNİ TAMAMLADI VE ÜLKEDEN AYRILDI"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dış ülkelerden gelen yardımlarla ilgili açıklamalarda bulunarak, "Bugüne kadar 102 ülke yardım teklifinde bulundu. 88 ülke ise sahada bize yardım ettiler. Arama- kurtarma ve sahra hastanesi gibi birçok konuda destek oldular. 23 ülke görevini tamamladı ve ülkeden ayrıldı. Şu anda 65 ülke sahada çalışmalarına devam etmektedir. Toplamda 11 bin 302 yabancı personel gelmişti. Bunlardan 5 bin 377 kişi halen sahadadır. Diğer taraftan en acil ihtiyaç olan çadır, sonrasında konteyner tabi biraz daha yavaş geliyor. Türkiye'de de üretim var. Çadırları tüm dünyadan kargo uçakla getiriyoruz. Bir taraftan ülkelerin Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği gibi kuruluşların bize taahhüt ettiği çadırlar var. Bizim arkadaşlarımız tüm misyonumuz ile çadır üreten ülkelerdeki girişimlerimiz sayesinde bugüne kadar 222 binden fazla çadır bulduk. Bunların 120 bini ülkelerin taahhüt ettiği çadırlar. 102 bini de bizim sipariş verdiğimiz çadırlar. 70 bini ülkemize geldi. 55 bini sevkiyat için bekliyor. Bunun için uçak da bulmak lazım. Bir taraftan THY diğer yandan NATO ülkelerinin uçakları ile nakliye uçakları ile getirmeye çalışıyoruz. Bazı dost ve kardeş ülkelerin tahsis ettiği kargo uçakları ile çalışmalarımız sürüyor. Bunları getirmeye çalışıyoruz. Yola çıkan konteyner var. Buradaki çabalara yurt dışından destek vermeye çalışıyoruz. Çok sayıda ziyaret geliyor. Her gelmek isteyen mevkidaş ve devlet başkanına zaman ayırmamız mümkün olmuyor. Hiç kimseyi kırmak istemiyoruz. Dost ve kardeş ülkeler bizzat geliyorlar. Gaziantep'te uyumlu bir şekilde vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için uzun vadeli adımlar için önemli çalışmalar var. 1 yıl içerisinde yapılacak konutlar konusunda vatandaşlarımızın hepsi güveniyorlar. Şimdiden yerler ayrılmış bunları da görmüş olduk. Sizlere güveniyoruz. Tüm burada yerel yönetim dahil herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

"BAKANLIK OLARAK ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Bakan Çavuşoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Asrın felaketini yaşıyoruz. Tüm dünyadan uzmanların dediği gibi yaşanan en büyük felaket. Sahaya inince esas depremin etkisini görüyoruz. Bu depremin vatandaşlarımıza, şehirlerimize verdiği zararı da görmüş oluyoruz. Bugün Gaziantep'te Nurdağı ve İslahiye ilçelerini ziyaret ettik. Her iki ilçemizde de çadır kentlerimiz tamamen kurulmuş. Evini terk etmek zorunda kalan herkesin çadır kente yerleştiğini gördük. Diğer taraftan konteyner kamplarını da ziyaret ettik. Geçici yaşam alanlarının buralarda kurulduğunu gördük. Gerçekten güzel bir uyum ve işbirliği var. Gaziantep'te sistemin oturduğunu görmekten mutluluk duyduk. Bu konteyner ve yaşam alanlarında sayının artması için samimi bir gayret gördük. Vatandaşlarımızın talep ve isteklerinin tek tek kayıt altına alındığını gördük. Bugün sosyal donatı alanlarını da ziyaret ettik. Çocuk gelişim çadırları, çadır sınıflarını ziyaret ettik. Gerçekten bunun örnek alınması gerekiyor. Vatandaşlarımız bu ihtiyaçlarının karşılanmasından dolayı son derece memnunlar. Sonuçta bu bizim görevimiz. Bakanlık olarak çalışmalara katkı sağlamaya çalışıyoruz. Daha önce pandemi tüm dünyayı sarstı. Tahliyeler gerçekleştirmiştik. Büyükelçi ve personellerimizi tahsis ettik. Bu deprem için daha fazlasını yapmak için mücadele ediyoruz. 10 ilde koordinatör büyükelçilerimiz var. Bu tüm toplumun acısıdır. Böyle durumda uluslararası yardım çağrısını yaptık. Herkes bu çağrımıza cevap verdi. AB ve NATO ve diğer ülkeler bireysel olarak yardım etmeye çalıştılar hepsine teşekkür ediyoruz. Dış teşkilatlarımız ve vatandaşlarımız ve kardeş dost ülkelerden Türkiye'ye göndermek istediği yardımları ulaştırmak için sistemleri kurduk. Diğer taraftan çok talepler geliyor. Onların cevaplanması gerekiyordu. Dünyadan taziye ve destek mesajları veriyor."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.