Bakan Özhaseki'den CHP’li belediyelere kentsel dönüşüm eleştirisi

Bakan Özhaseki'den CHP’li belediyelere kentsel dönüşüm eleştirisi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Afyonkarahisar'da gerçekleşen bir açılış töreninde İstanbul'daki kentsel dönüşüm ihtiyacını vurgulayarak, CHP'li belediyeleri eleştirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen Uzun Çarşı ve Sokak Sağlıklaştırma 3. Etap Açılış Töreni'ne katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Törende konuşan Bakan Özhaseki, Türkiye genelindeki konut ve ticari alanların toplamının 36 milyon bağımsız bölüm olduğunu belirtti. Ülkede yaklaşık 6 milyon bağımsız bölümün risk altında olduğunu ifade eden Bakan, özellikle 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Özhaseki, konuşmasında İstanbul'da kentsel dönüşüm konusuna özel bir önem verdi. 2012'den bu yana Türkiye genelinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleriyle 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüşümünü tamamladıklarını belirten Bakan, ancak hala devam eden 400 bin bağımsız bölümün dönüşüm sürecine dikkat çekti.

Bakan Özhaseki, İstanbul'da planlanan kentsel dönüşümle ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partili (CHP) belediyelerini eleştirerek, doğru bir kentsel dönüşüm yapmalarını istedi.

Bakan, CHP'li belediyelerin "rantsal dönüşüm" yaptığı eleştirilerine karşı çıkarak, kentsel dönüşümü desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

İstanbul'da yaşanan kentsel dönüşümde her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını ifade eden Bakan Özhaseki, belediyeleri evleri depreme hazır hale getirmeye çağırdı.

Özhaseki ayrıca, 6 Şubat depremlerinin ardından başlatılan konut projelerinin hızla devam ettiğini ve önümüzdeki ayın sonunda 41 bin konut ve 5 bin köy evinin teslim edilmesinin planlandığını açıkladı.

Afet bölgesindeki şehir meydanlarını da Bakanlık olarak yapacaklarını belirten Bakan, hafif çelikten 100 bin köy evi inşa etme planlarına da değindi.

Bakan Özhaseki, Türkiye'nin deprem riski altında olduğunu vurgulayarak, nüfusun büyük bir kısmının deprem bölgesinde yaşadığını hatırlattı.

Bu bağlamda, kentsel dönüşümün tek çözüm olduğunu belirten Bakan, yapılan projelerle afetlere karşı dirençli şehirler oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.