Bakan Kurum'dan 10 ilde hasar tespiti açıklaması! Deprem bölgesinde afet konutları için çalışmalar başladı

Bakan Murat Kurum, deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar ve hasar tespiti ile ilgili son bilgileri paylaştı. Kurum, depremin etki ettiği illerde ay sonuna kadar Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konutu seferberliğini başlatacaklarını açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, afet bölgesindeki çalışmalarla ilgili son durum hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Murat Kurum 10 ilde 307 bin 763 binanın incelendiğini belirterek, "10 ilde 41 bin 791 binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Bu da yaklaşık olarak 190 bin 172 konut ve iş yerine denk geliyor. Hasar tespiti yapılmış olan vatandaşlarımız, adres ve TC kimlik numaralarını girerek, e-devlet üzerinden evinin hasar durumuna ilişkin bilgi alabilirler" bilgisini paylaştı.

"10 ilimizde de afet konutlarımızı yapacağımız alanlara dair hem yer tespit hem de zemin etüd çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz" diyen Bakan Kurum, "Depremden dolayı yıkım yaşayan tüm illerimizde eş zamanlı olarak, adeta bir seferberlik ruhuyla harekete geçecek, inşallah ay sonuna kadar Cumhuriyet tarihimizin en büyük afet konutu seferberliğini başlatıp, 1 yıl içerisinde tamamlayacağız" açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde, çok sayıda binanın yıkıldığı ya da hasar gördüğü Gaziantep'e gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum toplantı düzenledi. Gaziantep AFAD Koordinasyon Merkezi'ndeki toplantıya Bakan Kurum'un yanı sıra, eski bakanlar Mehmet Şimşek ve Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arıkan, askeri erkan, AFAD yetkilileri ve kurum müdürleri katıldı.

Bakan Kurum depremle ilgili son bilgileri paylaştı: “10 ilde 307 bin 763 bina incelendi”

"ARAMA-KURTARMA DEVAM EDİYOR"

Bakan Murat Kurum, arama- kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini ifade ederek, kentte ilk dakikadan itibaren arama-kurtarma çalışmalarının yapıldığı bina sayısının bin 324 olduğunu AFAD'ın öncülüğünde şu anda 18 enkazda devam ettiğini belirterek, "Bugün depremin 8'inci gününde, 186'ıncı saatindeyiz. Biraz önce Kahramanmaraş'ımızdan geldik, 1 gün önce de Hatay'daydık. Hem Hatay Antakya, Serinyol ve Samandağ'da; hem de Kahramanmaraş Merkez ve Elbistan'da, bakanlarımızla, vekillerimizle, belediye başkanlarımızla koordinasyon toplantılarımızı yaptık. Depremin yaralarını bir an önce sarmak için atacağımız adımları, yapacağımız yeni yuvalarımızı ve dükkanlarımızı inşa edeceğimiz yerleri hep birlikte istişare ettik. Şimdi de tekrar Gaziantep'teyiz. Gaziantep'te can kaybı sayımız 3 bin 531'e ulaştı. Arama-kurtarma faaliyetleri sonucunda afetten kurtarılan kardeşlerimizin sayısı 15 bin 10 oldu. Kardeşlerimizin hastanelerimizdeki tedavi süreçlerini, anbean takip ediyoruz. Gaziantep'te ilk dakika itibariyle, arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı bina sayısı bin 324'tü. AFAD'ın öncülüğünde şu anda 18 enkazda, 3 bin 644 arama kurtarma personelimiz şu dakikada kardeşlerimizi çıkarmak için çalışıyor. Toplamda ise 23 bin 059 arama kurtarma personeli ve gönüllü kardeşimizle, hassasiyetle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yine Gaziantep'te 159 saat sonra çıkan Saadet kızımız, 170 saat sonra çıkan 40 yaşındaki Sibel kardeşimiz milletimize hakikaten büyük moral olmuşlardı. Biraz önce Kahramanmaraş'ta bir kardeşimizden daha 185. saatte bir müjde daha aldık. 10 yaşındaki Ayça kızımızın haberi hepimizi, tüm Türkiye'yi sevince boğdu. Enkazdan kurtarılan kardeşlerimizin insani ihtiyaçlarına yönelik güçlü bir çalışma yürütüyoruz. Sahra Çadırlarımız ve Sahra Hastanemiz 7/24 hizmet veriyor. Yine 22 bin 51 çadırımızı kurduk. İhtiyaç doğrultusunda bu sayıyı 35 bine çıkaracağız" şeklinde konuştu.

"KONTEYNER SAYISI 15 BİNE ÇIKACAK"

Konteyner sayısının arttığını ifade eden Bakan Kurum, "Yine vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyaçlarını karşılayacak bin 626 konteyneri kurduk. Konteyner sayımızı 15 bine çıkaracağız. Gaziantep'mizde sosyal tesisler, camiler, taziye evleri, spor tesisleri, kültür merkezlerimizle 130 bin vatandaşımıza barınma hizmeti veriyoruz. Mobil mutfaklar, aş evleri, gıda depoları, tuvaletlerimizle hizmetimize devam ediyoruz. Üç öğün yemek ve su ikramıyla beraber; hastalarımıza ilaçlar getiriyor, çocuklarımıza kesintisiz mama temin ediyoruz. İller bankamızla, Gaziantep Büyükşehir Belediyemizle; tüm altyapı çalışmalarını yürütüyoruz. Şu anda Gaziantep Merkez, Şahinbey ve Şehitkâmil'de, Nurdağı ve İslahiye'de su ve elektrik hizmetini kesintisiz veriyoruz. Gaziantep Merkezde enerji arzında herhangi bir sorun yok. İslahiye'de 68 köy, Nurdağı'nda 35 köyümüze elektrik veriyoruz. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın kesintisiz iletişim sağlaması için 36 mobil baz istasyonumuzu kurduk. Şu an bölgede büyük oranda iletişim problemi kalmadı" ifadelerine yer verdi.

'10 İLDE 307 BİN 763 BİNA İNCELENDİ'

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Bakan Kurum, "10 ilde hasar tespit çalışmalarımız toplam 6 bin personelle devam ediyor. Şu ana kadar 10 ilde 307 bin 763 bina, yani 1 milyon 586 bin 901 ev ve iş yerini inceledik. Bunlardan 41 bin 791 binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Bu da yaklaşık olarak 190 bin 172 konut ve iş yerine denk geliyor. Şu ana kadar, Gaziantep'imizde de, 10 bin 777 binada bulunan toplam 24 bin 687 ev ve iş yerinin yıkık ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Hasar tespiti yapılmış olan vatandaşlarımız, adres ve TC kimlik numaralarını girerek, e-devlet üzerinden evinin hasar durumuna ilişkin bilgi alabilirler" dedi.

Bakan Kurum depremle ilgili son bilgileri paylaştı: “10 ilde 307 bin 763 bina incelendi”

'CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN BÜYÜK AFET KONUTU PROJESİNİ 1 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLAYACAĞIZ'

Bakan Kurum, Kahramanmaraş'ta yaşanan depremlerden etkilenen 10 ilde hasar tespit çalışmalarının ardından, "Ay sonuna kadar inşaat faaliyetlerini başlatacağız" dedi.

Konut projesini 1 yıl içerisinde tamamlayacaklarının altını çizen Kurum, "Buradan depremzede kardeşlerimizi bir kez daha uyarıyoruz. Meydana gelen böylesi büyük depremden sonra artçılar devam ediyor. Bu yüzden vatandaşlarımızdan ricamız şudur: AFAD koordinasyonu olmadan, hasar durumu belli olmadan, asla ve asla eşyalarınızı evlerden almak için içeri girmeyelim. Yeni acılara sebebiyet vermeyelim. Enkaz kaldırma çalışmalarımıza başladık. 10 ilimizde de afet konutlarımızı yapacağımız alanlara dair hem yer tespit hem de zemin etüd çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Depremden dolayı yıkım yaşayan tüm illerimizde eş zamanlı olarak; adeta bir seferberlik ruhuyla harekete geçecek; inşallah ay sonuna kadar Cumhuriyet tarihimizin en büyük afet konutu seferberliğini başlatıp, 1 yıl içerisinde tamamlayacağız" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.