Bakan Koca'dan 'rutin seyrin dışında' kritik açıklamalar!

Bakan Koca'dan 'rutin seyrin dışında' kritik açıklamalar!

Son dakika.. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından 'Simge bir gün olacak' diyerek açıklama yapacağını duyurmuştu. Rutin seyrin dışında kameraların karşısına geçen Koca'dan kritik açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Twitter'dan yaptığı paylaşımda rutin seyrin dışında saat 18:00'da gazetecilerin sorularını yanıtlayacağını açıklamıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları özetle şöyle:

Salgınla mücadele sürecimizde simge bir gün. Aşıda toplam 100 Milyon Doza ulaştık. Toplumun ortak başarısını, önümüzdeki haftaların başarı planını içeren bir gündemle huzurlarınızdayım. Merak ettiğiniz pek çok konu başlıklarımız arasında.

100 milyonuncu doz aşı hayırlı olsun

Bugün 100 milyonuncu doz aşı Kocaeli'de yapıldı. Yeri geldiğinde yüksek yaylalara çıkan, aşı yapmak için tarlalara giden sağlık çalışanı arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Geldiğimiz nokta çok yüksek bir aşılama hızının mümkün olduğunu gösteriyor. Bugün ortak hedefimiz olan toplumsal bağışıklık için harekete geçme günü karar günüdür. Şu dakikalar içinde 100 milyon dozun da üzerindeyiz.

Toplum bağışıklığı aşı dozlarının tam olmasıyla sağlanabilir, zamanı gelen ikinci doz aşılarını yaptırmalıdır. Aktif vakaların yüzde 90'a yakın bir bölümü aşı olmamış ve aşısı tamamlanmamış kişilerdir.

18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı yüzde 82, ikinci doz aşı oranı yüzde 63,8. Tam doz aşısını 6 milyon 32 bin kişi yaptırdı.

Aşısı tamamlanmış ne anlama geliyor? 2 doz inaktif aşı olup, 3. doz hatırlatma dozunu yaptıran ya da 2 doz mRNA aşısı yaptıran kişidir. Hatırlatma doz zamanı gelen 6 milyon insanımız var. Bu akşam ve yarın için randevu almaları gerekiyor.

Virüsün yeni varyantları hızla yayılıyor. Çözüm tam doz aşıdır. Sizi birlik ve beraberliğe davet ediyorum.

Yerli aşıda müjdeli haber

Önemli bir müjdem var. Yerli aşımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde Ekim ayı içerisinde seri üretime geçeceğiz.

İki mu varyantı da İstanbul'da

Varyantlar konusunda vatandaşlarımızın ektra olarak korkmasına gerek yok. Tedbirlere uymamız ve aşılarımızı tam doz olarak yaptırmamız gerekiyor. Bizim açımızdan varyantların önemi var. Varyantların varlığı ve nasıl tedbir alınması gerektiği bizim açımızdan daha önemli. Vakaların yüzde 90'ı delta varyantı. Mu varyantının daha ağır seyrettiğini biliyoruz ancak bizim 2 vakamızda böyle şey söz konusu değil. İki mu varyantı da İstanbul'da yakından takip ediyoruz.

Aşı karşıtlığı..

Ben bu kelimeyi kullanmak istemiyorum. Erteleyenler olduğunu düşünüyorum. Bu toplumun aşıyla ilgili bir direncinin sorununun olduğunu düşünmüyorum. Evlatlarına doğduğu andan itibaren 13 farklı aşıyı yaptırabilmiş bir toplumuz. Türkiye olarak her geçen gün aşılanma oranımız giderek artıyor. Dünyada aşı doz miktarı oranında 8. sıradayız. 2 hafta içerisinde Almanya'nın doz oranını geçmiş olacağız. Vatandaşımızın gerektiğinde ayağına giderek bu aşıların yaptırılabileceğine inanıyorum.

Sahte aşı ve PCR testi iddiaları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "(Sahte aşı iddiaları) Aşılar için kime izin verdiğimizi biliyoruz. Bu aşıları yapan birimleri de yakından takip ediyoruz. Bununla ilgili somut istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi. Olursa da müeyyide ağır olacağını ifade etmek isterim"

Hatırlatma dozu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Hatırlatma dozu şu anda mRNA aşılar için gerekli değil. Toplam 15 milyon inaktif aşı yaptıran vatandaşımız var. 15 milyonun yaklaşık 6 milyon kişi hatırlatma dozunu yaptırabilmiş değil."

Yabancılar için PCR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yabancılar için de PCR zorunluluğu olacak.

Öğretmenlerde aşı oranı

Öğretmenlerimizde ikinci dozunu yaptıranların oranı yüzde 77’yi buldu. En az bir doz aşısını yaptırmış olanların sayısı da yüzde 90’ı geçti

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.