Bakan Koca'dan kuduz açıklaması: Tedbir alınmalı

Bakan Koca'dan kuduz açıklaması: Tedbir alınmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan kuduz vakaları ve sağlık hizmetleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, kuduz vakalarındaki artışa dikkat çekerek, bu konuda tedbir alınması gerektiğini belirtti.

Bakan Koca, kuduz vakalarındaki artışa değinerek, "Bir tedbir alınması gerektiği kuduz vakalarından da belli. Tedbir ötenazi mi olmalı? Açıkçası insan, insani olarak gönlüm ötenaziden taraf değil" ifadelerini kullandı. Koca, ötenazinin insani bir çözüm olmadığını vurgulayarak, daha etkili ve insani tedbirlerin alınması gerektiğine işaret etti.

MHRS Toplantıları Devam Ediyor

MHRS toplantılarının sona erip ermediği yönündeki soruya yanıt veren Koca, toplantıların devam ettiğini ve hastane ziyaretlerinin sürdüğünü belirtti. "Toplantıları sürdürmeye devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi hastaneleri ziyaret ettim, devam edecek. Perşembe günü Çam Sakura'da olmuş olacağız. Özellikle bu bir aylık zaman diliminde artan kapasitelerin ve sorunların ne kadarının çözülebildiği, bundan sonra hangi tedbirlerin alınması gerektiği ile ilgili ilgili klinik hocalarımız, asistan arkadaşlarımızla birlikte koordinasyon kurulumuzla değerlendirme yapmış olacağız" dedi.

Randevu ve Tetkik Süreçlerinde İyileştirmeler

Koca, MHRS sonuçlarına ilişkin olarak, bayram sonrası için onaylı randevu sürecinin bir aylık sonuçlarını açıklayacaklarını belirtti. "Medyaya hepinizin katılabileceği ve vatandaşımıza bir aylık zaman diliminde bu uygulamanın getirdiği faydaları ve bundan sonrası için neler yapılması gerektiğini detaylı anlatmış olacağım" dedi. Randevu süreçlerinde önemli oranda azalma sağlandığını, bazı branşlarda sorunların devam ettiğini ancak giderek azalacağını ifade etti. Tetkiklerle ilgili olarak da onaylı bir döneme geçme hazırlığı içinde olduklarını belirten Koca, "Zannediyorum yine bayramdan sonra peyderpey tetkiklerle ilgili de randevulu onay sisteminde olduğu gibi bir gün önceden aranarak bir onay sistemi devreye girecek" diye konuştu.

Bakan Koca, MR, tomografi, kolonoskopi ve ameliyatlar dahil olmak üzere tüm tetkik ve müdahalelerde onay sistemini devreye alarak, vatandaşların randevu taleplerini daha hızlı ve etkin bir şekilde karşılamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.