Bakan Koca'dan Bilim Kurulu sonrası önemli açıklamalar!

Bakan Koca'dan Bilim Kurulu sonrası önemli açıklamalar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Son 15 günde maalesef çoğu ilimizde vaka artışı görüldü. Sonuçlar henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadı. Virüs, eski virüs değil, mutasyona uğradı' diyerek, asla işi hafife almayın.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Son 15 günde maalesef çoğu ilimizde vaka artışı görüldü. Sonuçlar henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadı" dedi.

Bakan Koca şunları söyledi.

"Virüs, eski virüs değil, mutasyona uğradı' diyerek, asla işi hafife almayın. Mutantı da olsa, koronavirüs tehlikeli bir virüstür. Gelecek haftadan itibaren 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak. Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin. Kovid-19'un kitlesel bir sorun olmaktan çıkması için önümüzde yıllar yok, aylar var. İnsanlık, 2020'nin çaresizliğini aştı. 2021 yılı umut ve zafer yılıdır. İllerimizdeki vaka artış seyri bir süre daha takip edilecek. İlk 15 gündeki performansımız istenilen düzeyde olmasa da meseleye artan bir irade ile sahip çıkacağınıza inanıyoruz."

Virüse sosyal hayatı ele geçirme fırsatı vermeyin.

Sağlık Bakanı Koca, "Bildiğiniz gibi kontrollü normalleşme dönemindeyiz. İlk iki haftamızı geride bıraktık. Şüphesiz bu kısa zaman içinde büyük sonuçlar almayı beklemiyorduk. Ama göstereceğiniz tereddütsüz irade sonuçlarını hemen değilse de yakında ortaya koyacaktır. İşin tabiatı da budur. Yine bilmeliyiz ki sonuçlar zamanla alınırken salgın kısa sürelerde tırmanışa geçebilmektedir. Bu sebeple sözlerimin başında bir uyarıda bulunmak istiyorum virüse sosyal hayatı ele geçirme fırsatı vermeyin. Gün gün verdiğiniz bir mücadele ve yaşadığınız mahrumiyetler sonucunda kazandıklarınızı kaybetmeyin" dedi.

"Devletinize güvenin"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgınlar, birlikte tecrübe ettiğimiz gibi çok büyük olaylardır. Büyük olaylar üzerinde konuşanlar ya da söze karışanlar çok olur. Sözleri sorumluluk almalarını gerektirmez. Bu gruptaki kişiler dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de fazla. Bunlara itibar etmemenizi istirham ediyorum. Siz de yol açacakları mesnetsiz moral bozukluklarının onlar için bedeli yoktur. Bilimsel ciddiyet ve devlet sorumluluğu içinde hareket edenlerse bellidir. Devletinize güvenin. Bilim Kurulumuzun kararları, Bakanlığımız, şehrinizde salgınla mücadeleyi yöneten makamlar bu işte rehberiniz olsun.

Yüksek ve çok yüksek riskli iller dikkat!

Hatırlarsanız salgının ilk günlerinde "sorun küresel mücadele ulusal" demiştim. Emin olun ki artık yakından takip etmediğimiz ülkelere kıyasla ülkemiz gayet iyi bir durumda. Riskleri azaltmaya dönük bir strateji uyguluyoruz. Strateji riskin bütün ülkede eşit olmadığı gerçeğine dayanıyor. Tedbirlerin ciddiyet derecesi de ilden ile farklılık gösteriyor. Yüksek ve Çok Yüksek Risk gruplarındaki illerimizin sakinlerinden istirhamım şudur: Yüksek riskli iller tedbirlerin ciddiyetinin yüksek olduğu illerdir. Bu ciddiyeti gösterin. İlinizdeki mücadele için bazı kararlar bizzat şehrinizdeki amir, yönetici ve uzmanlar tarafından verilmektedir. Bunların kararının bizim verdiğimiz kararlardan, taleplerinin bizim taleplerimizden hiçbir farkı yoktur. Sizlerin yaşam şartlarını bizden iyi bilen onlardır. Günlük hayatınıza getirdikleri düzenlemelere lütfen uyun!

Salgının bir yılını el aldığım konuşmamda demiştim ki bilimin zaferi çok yakın. Ama biliyorsunuz, bazı kayıplar da zafer çok yakınken verilir. Buna fırsat tanımayalım. Kovid-19'un kitlesel bir sorun olmaktan çıkması için özümüzde önümüzde yıllar yok aylar var. İnsanlık 2020'nin çaresizliğin aştı, 2021 yılı umut ve zafer yılıdır..

Virüsün hareket imkanı arttı

Çeşitli kısıtlamaların yerini şimdi serbestlikler aldı. Sosyal hareketlilik arttı. Bu demektir ki virüsün hareket imkanı da arttı. Maharet, tedbirlere uyarak bu imkanı virüse tanımamaktadır. Sokağa çıkan her insan bu bilinçle hareket etmelidir. Yoksa ihmallerimizden başka bir gücü olmayan virüs bizi yeni zorluklara mahkum eder.

Artışlardan hepimiz sorumluyuz, düşüşlerle hepimiz mutluyuz. Bu nedenle tedbir şahsi bir karar değildir bir insanlık borcu bir yurttaşlık ödevidir.

Normalleşme sürecinin 15 günlük yansıması: Vaka artışı

Bilim Kurulumuz bu hafta tekrar toplanarak normalleşme sürecimizin 15 günlük yansımaları konusundaki gelişmeleri değerlendirdi. Son 15 günde maalesef çoğu illerimizde vaka artışı görüldü. Sonuçlar henüz hastanelere yansımaya başlamadı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Kabine Toplantısında açıkladığı üzere renklere göre sınıflandırdığımız illerimizdeki vaka artış seyri bir süre daha takip edilecek ilk 15 gündeki performansımız istenilen düzeyde olmasa da meseleye artan bir irade ile sahip çıkacağınıza inanıyoruz. Haftada bir yayınladığımız insidans haritası ise salgınla mücadelede başarı karnemizdir. Bu haritaları dikkatle takip etmelisiniz.

Biontech aşısının 5800 dozu ülkemize ulaştı

Biliyorsunuz Türkiye, aşı tedariki noktasında yaşanacak muhtemel sorunları öngörerek erken harekete geçmişti. Aşıya  erişim konusundaki küresel sorunların aşılması, yerli aşı çalışmalarımızdaki gelişmeler açısından yeni, adımlar atmakta olduğumuzun da bilinmesini isterim.

Aşı konusunda şu an olduğundan daha da fazla emniyette olmanızı sağlayacak bilgiler vermek istiyorum:  Halihazırda kullandığımız aşıdan farklı bir aşı olan Biontech aşısının testlerde kullanılacak olan ilk 5800 dozu ülkemize ulaştı. Uygulanmak üzere bu ay 4 buçuk milyon doz daha gelecek. Bu sırada aşının testleri tamamlanmış olacak. Bu aşı da aşı sırası gelenlere yapılacak.

“Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin”
Gelecek hafta 60-65 yaş grubunun aşılanacağını ifade eden Koca, “Bildiğiniz gibi, 65 yaş üstü büyüklerimizin, sağlık çalışanlarının aşıları tamamlandı. Gelecek haftadan itibaren bir alt grubun, yani 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak. Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin” dedi.
“Virüs, eski virüs değil, mutasyona uğradı diyerek, asla işi hafife almayın”
Mutant virüsler konusunda vatandaşları uyaran Koca, “Bildiğiniz gibi, virüsün bazı şekilleri ortaya çıktı. Bu duruma mutasyon diyoruz. Mutant virüsler, daha zayıf fakat daha kolay bulaşıyorlar. Böylece vakalar da yaygınlaşıyor. Endişe verebilecek yayılmanın önünü kesecek olan tedbirdir. Virüs, eski virüs değil, mutasyona uğradı diyerek, asla işi hafife almayın. Mutantı da olsa, Koronavirüs tehlikeli bir virüstür” diye konuştu.

 

Resim

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.