Bahçede yetiştirilen "yabani orkide"nin hasadı yapıldı

Bahçede yetiştirilen "yabani orkide"nin hasadı yapıldı

Kahramanmaraşlı dondurma ustası Mehmet Kanbur'un, 20 yıl önce başlattığı çalışmalar kapsamında bahçede yetiştirilen, Maraş dondurmasına lezzetini veren salebin kaynağı yabani orkide yumruları hasat edildi

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraşlı dondurma ustası Mehmet Kanbur'un 20 yıl önce başlattığı çalışmalar kapsamında bahçede yetiştirilen, Maraş dondurmasına lezzetini veren salebin kaynağı yabani orkide yumruları hasat edildi.

MADO'nun Yönetim Kurulu Başkanı dondurma ustası Mehmet Kanbur, yaklaşık 20 yıl önce, Maraş dondurmasının vazgeçilmezi olan orkidenin doğadaki varlığını korumak ve ekonomiye kazandırmak amacıyla çalışmalara başladı.

Firmasında konuyla ilgili Ar-Ge birimi oluşturan Kanbur, bazı üniversitelerle iş birliği yaparak Türkoğlu ilçesindeki çiftliğinde yaklaşık 5 dönüm alanda orkide bahçesi kurdu.

Kanbur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabani orkideyi kültüre alabilmek için 10 yıl araştırma, 10 yıl da saha çalışması yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden toprak ve bitki getirdiklerini ifade eden Kanbur, "Ar-Ge çalışmalarımız halen bitmiş değil. Daha kaliteli, daha verimli ürün olması için çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Kanbur, bu konuda model olmaya çalıştıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Salep olmadan Maraş dondurması olmaz. O nedenle bu endemik bitkiyi korumak için tarlada yetiştirmeye başladık. Dolayısıyla hem endemik bitkiye sahip çıkıyoruz hem de sektörün öncülüğünü yapıyoruz. Üretimini yaptığımız salebi dünyaya satar hale gelmemiz lazım. Salep şifalı bir içecek. Balkanlar'da salep 'şifalı' diye satılıyor. Salebin dondurmanın içerisine girmesinin en önemli nedeni şifalı olduğu içindir."

Yabani orkide toplanmasının yasaklanması nedeniyle kendi bitkilerini ürettiklerine dikkati çeken Kanbur, Maraş dondurmasının olmazsa olmazı salebi kendilerine yetecek kadar yetiştirmeye başladıklarını kaydetti.

Kanbur, salebin kilogramının 400 lira olduğunu dile getirerek, bu yıl 15 ton orkide yumrusu hasat edildiğini, bunlar kurutulduktan sonra 13 ton salep elde edeceklerini sözlerine ekledi.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı